Türkiye’de bir köy: Lastikle bağladılar, darp ettiler, hamile kadın çocuğunu düşürdü

  • 09:09 2 Ocak 2020
  • Güncel
VAN - Erciş’in Aşağı Çökek köyünde 3 ay önce işkence ile gözaltına alınan ve tutuklanan Zerife Can’ın çocuğu, annesinin yokluğu nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor. Köylerine dönük sık sık yapılan asker baskınlarının birinde düşük yapan Zerife’nin akrabası Hamide Can, baskıların devam ettiğini belirtti.
 
Van’ın Erciş ilçesine bağlı Aşağı Çökek (Ezik) köyünde yaklaşık 3 ay önce işkence edilerek gözaltına alınan Zerife Can, eşi Faruk Can ve Faruk'un kardeşi Übeyit Can, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanarak Van T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne gönderildi. Köyde sürekli baskıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten akrabaları Hamide Can, sindirilmeye çalışıldıklarını vurguladı.
 
‘Ellerini lastikle bağlayarak gözaltına aldılar’ 
 
Jandarmanın ihbar üzerine eşinin kardeşi Faruk Can’ın evine baskın yaptığını söyleyen Hamide, “Faruk’un ellerini lastikle bağladılar. Acısına dayanamayıp ağlamaya başladı. Ondan sonra bileğindeki lastiği açarak demir kelepçe taktılar. 3- 4 saat boyunca evde arama yaptılar. Hiçbir şey bulunmamasına rağmen her üçünü de sebepsiz yere gözaltına aldılar. Köyde bizim evlere sürekli baskınlar düzenleniyor. Çocuklarımız korkuyor. Ben de baskın döneminde hamileydim, etkisinde kalmıştım ve sürekli irkilerek uykudan uyanıyordum. Bir gece korkudan düşük yaptım, çocuğumu kaybettim” diye belirtti.
 
‘Bizi sindirmeye çalışıyorlar’
 
“Artık yeter daha nereye kadar sürecek Kürt halkı üzerindeki işkence ve zulümler” diyerek baskı ve tutuklamalara tepki gösteren Hamide, “Biz barış özgürlük talep ettikçe onlar baskılarla bizi sindirmeye çalışıyorlar. Bizler savaş istemiyoruz, birlik beraberlik istiyoruz. İşkenceleri kabul etmiyoruz. Zulmü ve haksızlığı istemiyoruz. Adalet istiyoruz bu ülkede, adalet bile yok. Eşimin kardeşini ve eşini gözaltına aldılar hala ne gerekçe ile aldıklarını dahi bilmiyoruz” diye konuştu.
 
‘Çocuğu sürekli annesini soruyor’
 
Zerife’nin çocuğuna bakan Hamide, çocuğunun sürekli annesini sorduğunu ve psikolojisinin iyi olmadığını aktardı. Hamide, “Annesi gözaltına alındığından bu yana sorup duruyor. Zerife neden gözaltına alındığını kendisi de bilmiyor. Biz çocuğuna bakıyoruz fakat çocuğun bize değil annesine ihtiyacı var. Derhal annesi serbest bırakılsın” çağrısında bulundu.