‘Kadınların zorlu yaşam mücadelesi ve emeği HDP’de anlam bulur’

  • 09:06 3 Ocak 2020
  • Güncel
Gülistan Azak
 
SAKARYA - Verdiği zorlu yaşam mücadelesinin siyasi parti çalışmalarına dahil olma sürecine zemin hazırladığını belirten HDP Sakarya İl Eşbaşkanı Nahide Yükseldoğan, “Kadınların zorlu yaşam mücadelesi ve emeği HDP’de anlam bulur. Tüm kadınları haklarını savunmak üzere HDP'ye dahil olmaya çağırıyorum” dedi.
 
Nahide Yükseldoğan 1971 yılında Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelir ve çocuk yaşta evlendirilir. Nahide daha sonra siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı ailesi ile birlikte Sakarya’ya göç etmek zorunda kalır. Burada ev emekçisi olarak yaşamını sürdüren Nahide’nin zorlu yaşam mücadelesi o yıllarda siyaset alanında yer almasının politik zeminini hazırlar. 18 yaşında siyasi parti çalışmalarında yer almaya başlayan Nahide’nin artık önünde Halkın Emek Partisi’nden (HEP) Demokrasi Partisi’ne (DEP), Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) dek uzanan uzun bir siyasi mücadele yaşamı başlar.
 
Yıllarca siyasi parti çalışmalarında yer alan Nahide, üç dönemdir HDP Sakarya İl Eşbaşkanı olarak görev yapıyor. Nahide, zorlu yaşam mücadelesini ve siyasete dahil olma sürecini ajansımıza anlattı. 
 
‘Dayatılan zorluklara karşı özsavunma alanları oluşturulmalı’
 
Kadınların kendilerine dayatılan zorluklara karşı özsavunma alanları oluşturması gerektiğini belirten Nahide, bunun en etkili yolunun ise HDP’den geçtiğini vurguladı. Zorlu yaşam mücadelesinin siyasete dahil olma zeminini hazırladığını belirten Nahide, yaşamını ve siyasete dahil olma sürecini şu sözlerle dile getirdi: "1971 yılında Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya geldim. Henüz çok küçük yaştayken evlendirildim. Daha sonra ise gerek siyasi gerek ekonomik nedenlerden dolayı yaşadığımız topraklardan göç ederek Sakarya’ya yerleşmek zorunda kaldık. Ev emekçisi bir kadınım. Dayatılan zorlu yaşam mücadelem, erken yaşlarda siyaset ile tanışmamı sağladı. 18 yaşlarımda siyasi parti çalışmalarında yer aldım ve 30 yıldır aktif siyaset yürütüyorum. HEP’ten DEP’e, HADEP’ten HDP’ye uzanan uzun bir siyasi mücadele yaşamım oldu. Ev emekçisi bir kadın olarak şu an HDP Sakarya İl Eşbaşkanı olarak görev alıyorum. Ev emekçisi kadınların da benim gibi haklarını yüksek sesle dile getirmek üzere HDP'de yer almaya çağırıyorum. Çünkü kadınların zorlu yaşam mücadelesi ve emeği ancak HDP’de anlam bulur."
 
'Dünyayı biz kadınlar değiştirecek'
 
HDP’nin eşit temsiliyeti referans alan bir parti olduğuna dikkat çeken Nahide, eşbaşkanlık sisteminin ülkedeki kadın-erkek eşitliği konularına önemli bir ivme kazandırdığını ifade etti. HDP bayrağında yer alan mor renge ve tüzüğünde yer alan “eşbaşkanlık sistemine” işaret eden Nahide, “HDP, gerek hiçbir partinin bayrağında yer almayan mor rengi ile gerek tüzüğündeki kadın-erkek eşitliği konularındaki düşünceleri ve pratiği ile kadın partisi olduğunu ortaya koymuştur. HDP bir kadın partisidir, başarısı da kadın emeğinin sonucudur. Kadınların yalnız olmadığı tek parti HDP'dir. Bizler kadınlar olarak hep birlikte çalışmalar yürütüyor, kadınların sesini birlikte yükseltiyoruz. Çünkü 'kadınlar birlikte güçlüdür' diyoruz. Bu anlamda başta ev emekçisi kadınlar olmak üzere tüm kadınların yalnız yürümemek ve mücadeleyi paylaşmak üzere kadın partisi HDP'de birleşmesini istiyorum. Dünyayı biz kadınlar değiştirecek” dedi.