Gözaltına alınan istismar faili serbest bırakıldı: Mahalleli tedirgin

  • 09:07 3 Ocak 2020
  • Güncel
MARDİN - Artuklu ilçesinde geçtiğimiz günlerde bir çocuğa cinsel istismarda bulunan ve mahalle halkı tarafından linç edildikten sonra gözaltına alınan M.D isimli erkeğin ifadesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Mahalleli onlarca çocuğun M.D tarafından istismara maruz bırakıldığını iddia ederken, failin serbest bırakılmasının kendilerini tedirgin ettiğini söyledi. 
 
Mardin Merkez Artuklu ilçesinde bulunan Saraçoğlu Mahallesi’nde iki hafta önce M.D (65) isimli erkeğin bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakmasının ardından mahalle halkı tarafından linç edildi. İstismara maruz bırakılan çocuğun ailesinin suç duyurusunda bulunmasıyla birlikte olay yargıya taşındı. Ailenin suç duyurusunun ardından gözaltına alınıp bir gün sonra serbest bırakılan failin evine çok yakın bir mesafede bulunan Anafartalar İlköğretim Okulu’nda okuyan onlarca öğrenciyi de istismara maruz bıraktığı iddia edildi. Serbest bırakılmasıyla birlikte ortadan kaybolan M.D. adlı erkeğin bundan önce de cinsel istismar suçlamasıyla 1 buçuk yıl cezaevinde kaldığı belirtiliyor. 
 
Okulda okuyan onlarca çocuğa cinsel istismar iddiası
 
Cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun yaşananları ailesine anlatmasının ardından M.D.'nin evine giden aile üyeleri burada M.D.'yi yaptıklarından dolayı darp etti. M.D.'nin evinden çıktıktan sonra Artuklu'da bulunan karakola giden aile üyeleri burada M.D. hakkında suç duyurusunda bulundu. Ardından gözaltına alınan M.D. ifadesini verdikten sonra serbest bırakıldı. M.D.'nin serbest bırakılmasına tepki gösteren aile üyeleri ile mahallelinin, çocuklarını kayıtlı oldukları Anafartalar İlköğretim Okulu’ndan almaya başladığı öğrenildi. 
 
Mahallede aileler tedirgin
 
Tedirgin olan mahalle halkı, failin serbest bırakılmasına tepki gösterirken, okulda toplanan velilerin taleplerinin öğretmenler tarafından dilekçe haline getirildiği kaydedildi. Mahalleli failin bırakılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizerken, bu durumun kendilerini tedirgin ettiğini ifade etti. Olay sonrası okulda okuyan çocukların da soruşturma kapsamında ilerleyen zamanlarda psikolog eşliğinde ifadelerinin alınacağı belirtildi.