Çocuğunu istismara maruz bırakan erkeğe mahkemeden ‘tahliye’ ödülü

  • 09:04 4 Ocak 2020
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Çocuğunu cinsel istismara maruz bırakmaktan Diyarbakır 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan S.D. isimli erkek, ilk duruşmada tahliye edildi. 
 
Ülkede çocuklara karşı artan cinsel istismar ve cinsel taciz suçlarına yargı tarafından herhangi bir yaptırım uygulanmazken sanıklara ödül mahiyetinde cezalar veya tahliye kararları verilmeye devam ediliyor. Diyarbakır’da da 2018 yılında S.D. adlı şüphelinin, kendi çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktığı açığa çıktı. Bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “çocuğa karşı cinsel taciz” suçundan iddianame hazırlandı.
 
Çocuk şikâyetçi oldu
 
Çocuk İzleme Merkezi’nde ifadesi alınan çocuk, babası olan S.D. tarafından cinsel istismara maruz kaldığını, bu yüzden şikayetçi olduğunu belirtti. Çocuğun annesi S.D. ise, ifadesinde çocuğun son bir yıl içerisinde yaşadıklarını kendisine anlattığını söyledi. 
 
Sanık S.D.’nin Diyarbakır 4’üncü Sulh Ceza Hâkimliği 29 Mayıs 2019 tarihli sorgusunda suçu inkâr ettiği görülse de mahkeme tutuklanmasına karar verdi.
 
Savcılık sanığa cinsel istismar suçundan ceza istedi
 
Yapılan soruşturma ve toplanan delillerin değerlendirilmesinde, çocuğun ÇİM’de alınan ifadesinde çocuğun annesi olan müştekinin beyanlarının kısmen tutarlı olduğunu, çocuk ile şüpheli arasında baba evlat ilişkisinin bulunduğunu, çocuğun 12 Aralık 2018 tarihli ifadesinde cinsel istismarı anlatmamasına ilişkin değerlendirmesinin mahkemeye ait olduğu kaydedildi.
 
Öte yandan savcılık, sanığın savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu belirterek, “çocuğa karşı cinsel taciz” suçu ve “zincirleme sureti ile çocuğun cinsel istismarı” suçu işlediği hususunda sanık hakkında kamu davası açmaya yeterli şüphenin hasıl olduğunu ve dosya kapsamında ayrı ayrı cezalandırılması talebinde bulundu.
 
Sanık ilk duruşmada tahliye edildi
 
İddianame Diyarbakır 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken sanık S.D, ilk duruşmada tahliye edildi. Mahkeme heyeti sanığın tutuklu kaldığı süreyi, dosyada yer alan annenin ifadesinde bir şey görmediği şeklindeki beyanını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlali olarak kabul edilmesi hususlarını dikkate alarak, sanık hakkında bu aşamada adli kontrol tedbirinin ölçülü olacağını iddia ederek tahliyesine karar verdi.
 
Geçtiğimiz günlerde görülen davanın üçüncü duruşmasına tutuksuz yargılanan sanık S.D. ve avukatı Fırat Tayfur, çocuğun annesi S.D, çocuğun avukatı Ümit Asiye Demir ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı avukat Remzi Atalay katıldı. 
 
Anne şikayetinden vazgeçti
 
Duruşmada, çocuğun annesi S.D, sanıkla bir hafta içerisinde boşanacaklarını, çocuğunun kendisine sanığın ona karşı cinsel taciz eylemlerinin olduğunu söylediğini, davaya katılma talebinin olmadığını ve sanıktan şikâyetçi olmadığını belirtti. 
 
Çocuğun vekili avukat Asiye Demir ve avukat Remzi Atalay, çocuğun aleyhine olan hususları kabul etmediklerini ifade ederek, davaya katılma talebinde bulundu.
 
Ardından sanık ve avukatı aleyhte olan hususları kabul etmediklerini söyledi. 
 
Savcı ise avukatların davaya katılmaları yönünde karar verilmesi ve eksik hususların giderilmesi talebinde bulundu. 
 
Avukat Remzi Atalay, çocuğun yaşının küçük olması sebebiyle bakanlık bünyesinde Çocuk Destek Merkezi’nde kalma ihtimalinin olabileceği ve başka ildeki çocuk merkezine yazı yazılırsa ulaşma ihtimalinin olabileceğini kaydetti. 
 
Duruşma ertelendi
 
Duruşma sonunda mahkeme heyeti, çocuğun bulunduğu ilde gizlilik kurallarına riayet edilerek yanında psikolog veya sosyal hizmet uzmanı bulundurmak sureti ile SEGBİS aracılığı ile beyanının alınmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, bakanlığa bağlı avukatın katılma talebinin kabulüne, sanığın tutuklanma talebinin ise reddine karar vererek, bir sonraki duruşmayı Nisan ayına erteledi.