Seçilmiş meclis üyeleri olmadan Cizre kayyımı toplantı aldı!

  • 09:20 4 Ocak 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre Belediyesi kayyımı Davut Sinanoğlu, memur encümenlerle "Belediye Meclis Toplantısı" yaptı. Toplantı, belediye kanununda yer alan 31'inci maddeye dayandırıldı. Ancak madde, "Seçilmiş meclis üyeleri adına toplantı alınamaz" diyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Şırnak'ın Cizre Belediyesi'ne 29 Ekim 2019 tarihinde kayyım olarak atanan İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu'nun, belediye encümenleri ile yaptığı meclis toplantılarının hukuksuz olduğu ortaya çıktı. Elde edinilen bilgilere göre, 5 Kasım 2019 tarihinde "Cizre Belediyesi Personel A.Ş. Yönetim Kurulunun Belirlenmesi" konusu adı altında belediyede "Meclis Toplantısı" gerçekleştirildi.
 
Kayyım şirketin başına geçti
 
Kayyım Davut Sinanoğlu'nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, belediye encümenleri olan Yazı İşleri, Mali Hizmetler ile İmar ve Şehircilik müdürlüklerinin vekilleri katıldı. Kayyım, Belediye Yazı İşleri Müdürü Suat Özer ve İlçe Özel İdare Müdürü Ahmet Ebem'in yönetim kurulu üyeliğine seçildiği toplantıda, İlçe Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Selahattin Özkan ve Cizre İlçe Mal Müdürü Mehmet Nurullah Ece de "Denetim Komisyon Kurulu" üyeliğine seçildi. 
 
Toplantı 31'inci madde'ye dayandırıldı
 
Toplantıda meclis görevinin, kayyım ve belediye encümeninin memur üyeleri tarafından yürütmesi ise, 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 45'inci Maddesi'nde yer alan "Bu belediyelerde belediye meclisi, başkanın çağrısı olmadıkça toplanamaz. Meclisin, encümenin ve komisyonların görev ve yetkileri 31'inci maddede belirtilen encümen üyeleri tarafından yürütülür" hükmüne dayandırıldı.
 
31'inci madde toplantıya engel
 
Ancak toplantıya dayanak yapılan hükümde yer alan maddelerle, kayyımın belediye encümenleri ile meclis toplantısı alamayacağı ortaya çıktı.
 
Söz konusu 31'inci Madde'de, meclis görevinin belediye encümenleri tarafından yürütülmesi için, "A) Danıştay tarafından feshi veya meclis toplantılarının ertelenmesi, B) Meclis üye tam sayısının yarıdan fazlasının tutuklanması, C) Yedek üyelerin getirilmesinden sonra da meclis üye tam sayısının yarısından aşağı düşmesi, D) Geçici olarak görevden uzaklaştırılması" hükümleri yer alıyor.
 
Fakat şimdiye kadar Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ'ın görevden uzaklaştırılması dışında, ne Danıştay tarafından meclis feshi gerçekleşti ne de meclis üyelerinden herhangi biri görevden uzaklaştırıldı.