Katledilen 3 Kürt Kadın Silopi’de anıldı: Mücadelelerini sürdüreceğiz

  • 13:02 5 Ocak 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Silopi’de 4 Ocak 2016 yılında katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Seve, Pakize ve Fatma Silopi’de anıldı.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi(HDP) Silopi Kadın Meclisi öncülüğünde, 4 Ocak 2016 tarihinde katledilen 3 kadın siyasetçi Sêvê Demir, Fatma Uyar ve Pakize Nayır için Şırnak’ın HDP Silopi İlçe binasında anma etkinliği düzenlendi. Anma Etkinliğine HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Pakize Nayır’ın annesi Behiye Nayır, Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir, Fatma Uyar’ın annesi Hatice Uyar, HDP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı. Anma etkinliği saygı duruşu ile başladı. Ardından ilk olarak HDP’li Hasan Özgüneş konuştu. 3 Kürt kadın siyasetçiyi anarak konuşmaya başlayan Hasan, mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.
 
Programa katılamayan HDP Şırnak Miletvekili Nuran İmir ise, gönderdiği yazılı mesajda, “Sêvê, Fatma ve Pakizeleri saygı ile anıyorum. Onların mücadelesi bizlerin mücadesi. Onların mücadelesini yükselteceğimizin sözünü veriyoruz. Yaşamını yitirenlerin hepsini saygı ile anıyorum” ifadelerini kullandı.
 
‘Özgürlük Kürt halkının olacak’
 
Ardından konuşan Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir, yaşamını yitiren 3 kadını anarak, “ Bu yeni yılda kazanım Kürt halkının olacak. Anneler yıllardır bu saldırılar karşısında mücadele ettiler. Tüm Kürt halkı özgürlük için el ele vererek beraber mücadele etmelidir. Özgürlük Kürt halkının olacak. Özgürlük kadının gücüyle gelecek. Ne kadar zor olsa da bizler elinde sonunda amacımıza ulaşacağız. Halepçe, Sur, İdil, Dersim, Maraş, Amed, Nusaybin bunca yaşananları gerçekleştirenleri kınıyoruz. Bu ölümleri gerçekleştirenlerin bundan bir an önce vazgeçmesini istiyoruz. Adalet, huzur ve barışın bu topraklara gelmesini istiyoruz. Biz ölüm istemiyoruz. Biz barış istiyoruz. Biz tüm annelere sesleniyoruz ölüm olmasın, barış için mücadele etsinler. Bütün savcı ve hakimlere sesleniyorum 60-70 yaşındaki annelere cezalar vermesinler.Birliktelik, barış ve kardeşlik istiyoruz” dedi.
 
‘Devlet direnen kadınları katlediyor’
 
Son olarak konuşan HDP’li Ebru Günay ise 5 yıl boyunca aynı cezaevinde kaldıkları Sêvê’yi ve mücadelesini ne kadar anlatsa da eksik kalacağını belirterek,3 Kürt kadın siyasetçinin ölümünün 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçinin devamı olduğunu ifade etti.Ebru, “Devlet özgürleşen ve  direnen kadınları her yerde katlediyor. Başta dediğim gibi 3 Kürt kadın arkadaşı anlatmaya kelimeler yetmez. Anılarının önünde saygı ile eğiliyorum. 3 kadın arkadaşın mücadelelerini bizler sürdüreceğiz” diye konuştu.
 
Anma, 3 kadın siyasetçi hakkında hazırlanan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Sinevizyon gösteriminde duygulu anlar yaşanırken, anma mevlit ile sona erdi.