TJA aktivisti Zelal Bilgin: 6 kadının gücü erkek egemen zihniyeti korkuttu

  • 09:01 6 Ocak 2020
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - TJA aktivisti Zelal Bilgin, katledilişlerinin yıldönümünde 6 Kürt siyasetçi kadına ilişkin konuştu: “Kadın arkadaşlarımız politik kimlikleri üzerinden hedef haline getirildiler. Çünkü öncü kadrolardı. Onların gücü erkek egemen zihniyeti korkuttu. Arkadaşlarımız ardıllarını yetiştiren ve dokundukları yere yeni tohumlar atan kadınlardı.”
 
PKK'nin kurucuları arasında olan Kürt siyasetçi Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Şaylemez'in Fransa'nın başkenti Paris'te katledilmelerinin üzerinden 7 yıl, Şırnak'ın Silopi ilçesinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) PM üyesi Sêvê Demir, Kongreya Jinên Azad (KJA) aktivisti Fatma Uyar ile Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır'ın katledilmesinin üzerinden ise 4 yıl geçti. Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Zelal Bilgin, 6 Kürt siyasetçinin mücadelesini anlatırken, kadınlar olarak onlardan aldıkları güç ile faşizme, militarizme, cinsiyetçiliğe ve kadın katliamlarına karşı mücadele ettiklerini belirtti.
 
‘Dokundukları her yere yaşam katıyorlardı’
 
“6 Kürt siyasetçi kadını büyük bir saygı ve minnetle anıyorum” diyerek sözlerine başlayan Zelal, 6 kadından aldıkları mirası ardıllarına da aynı şekilde bırakmak için mücadele ettiklerini kaydetti. Zelal, “O bayrağı bizler de ardıllarımıza devredeceğiz. Dünya tarihinde zaman ve mekan değişimi söz konusu, fakat erkek egemen zihniyetin kadına bakış açısı, kadına saldırısı aynı düzeyde devam ediyor. Kadın arkadaşlarımız politik kimlikleri üzerinden hedef haline getirildiler. Çünkü öncü kadrolardı. Mücadele içerisinde örgütlenmeyi, demokratik siyaset yürütmeyi ilke edinmiş ve bunun üzerinden mücadelesini yürütmüş öncü arkadaşlarımızdı. Onların gücü erkek egemen zihniyeti korkuttu. Arkadaşlarımız ardıllarını yetiştiren ve dokundukları yere yeni tohumlar atan kadınlardı. Yaşam doluydular, dokundukları her yere de yaşam katıyorlardı” diye ifade etti.
 
‘Coğrafyamızda Kürt kadınları her zaman hedef oldu’
 
Zelal, 6 Kürt kadının demokratik siyasetin öncü kadroları olduğunun altını çizerek, katledilmelerinin politik olduğuna vurgu yaptı. Faillerinin hala yargılanmadığını ifade eden Zelal, “Bugün hala bir fail bulunamıyorsa ya da Sara arkadaşları katleden kişi intihar ediyorsa, işin arkasında MİT’in ismi geçiyorsa, deliller karatılıyorsa buna politik cinayet dememek aymazlık olur” ifadelerini kullandı. 6 kadının bilinçli olarak hedef alındığına işaret ederken, bu kadınların siyasi kimliklerinden ve mücadelelerinden ötürü katledildiklerini söyledi. “Yakın tarihte Hevrîn Xelef katledildi ve katleden aynı zihniyetti. Başta da belirttim, zaman ve mekan değişiyor ama kadına yönelik şiddet değişmiyor” diyen Zelal, her türlü baskıya karşın kadınların mücadelelerinden geri adım atmadığını belirtti. Zelal, “Kadın ve kadın mücadelesi Kürt halkının moral ve motivasyon kaynağıdır. Bu nedenle bu coğrafyada kadınlar her zaman hedefte olmuştur” ifadelerini kullandı.
 
‘Sokaklardayız siyasetteyiz her yerdeyiz’
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de yıllardır kadın öncülüğünde bir direnişin sürdüğünü dile getiren Zelal, “Rojava Devrimi kadınlar sayesinde tüm dünya tarafından duyuldu ve görüldü” dedi.
 
Zelal, kadınların direnişi karşısında DAİŞ’in hezimete uğradığını anımsatarak, şöyle devam etti: “Rojava Devrimi bir kadın devrimidir. Tüm dünya Kürt kadınlarının iradesini gördü. Kürdistan’ın her yanında 6 kadın arkadaşımızın mücadelesini yaşatıyoruz. Yürüttüğümüz çalışmaları onları düşünerek yürütüyoruz. Onların mücadelesini her kadına anlatacağız. Erkek zihniyetinin kadın düşmanlığını anlatacağız. Kadınların nasıl hunharca katledildiğini anlatacağız. 6 Kürt kadının katledilmesindeki derin anlamı tüm kadınlara aktaracağız. Konferanslarımız olacak. Bir yürüyüş organizasyonumuz var. 6 kadın yoldaşımız önde saf tutacak ve biz onların arkasında olacağız. Gün geçtikçe vahşileşen bir sistemle karşı karşıyayız. Bu sisteme karşı yoldaşlarımızla beraber mücadele edeceğiz. Alandayız, sokaklardayız, siyasetteyiz, her yerdeyiz.”