Rize Cezaevi’ndeki tutsaklardan haber alınamıyor

  • 09:02 6 Ocak 2020
  • Güncel
MARDİN - Rize L Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutsaklardan haber alınamıyor. 21 yıldır cezaevinde olan tutsak Necdet Terlak’ın annesi Nure Terlak çocuklarının hayatlarından endişe duyduklarını dile getirdi. 
 
Hak ihlalleri ile gündeme gelen Türkiye cezaevlerinde gün geçmiyor ki yeni bir hak ihlali yaşanmasın. Koğuşların keyfi basılarak aranması, darp, işkence, sürgün, sağlık hakkına ulaşamama, kelepçeli muayene, çıplak arama başta olmak üzere daha birçok hak ihlalleri haber gündemlerinin ilk sırasını oluşturuyor.    Bu haberler ile gündemden düşmeyen cezaevlerinden biri olan Rize L Tipi Kapalı Cezaevinde aileler tutsaklardan bir haftadır haber alamadıklarını ve hayatlarından endişe ediyorlar.
 
Aileler tutsaklardan bir haftadır haber alamıyor!
 
21 yıldır cezaevinde olan oğlu Necdet Terlak ile haftalık telefon görüşünü yapamadığını ve Rize’nin uzak olmasından kaynaklı düzenli görüşe gidemediklerini ifade eden Nure, tutsak yakınları olarak da cezalandırıldıklarını ve çocuklarından haber alamadıkları için endişeli olduklarını belirterek, "Benim oğlum 21 yıldır cezaevinde. Birden çok cezaevi değiştirdi. Son olarak da Rize'ye gönderildi. Normalde dün telefon görüşmesi vardı. Ama bizi aramadı. Konuştuğum ailelerden kimse cezaevinden telefon gelmediğini söyledi. Ailelerden sonra biz cezaevini aradık telefonlar neden yapılmadı diye ama cezaevi bize hiç bir şekilde bilgi vermedi. Şuanda orada ki tutsaklardan haber alamıyoruz" diye konuştu.
 
'Başlarının altında ki yastığa kadar her şeylerini almışlar'
 
Koğuşların sürekli basılarak tutsakların darp edildiğini dile getiren Nure, "Görüşlere gittiğimizde bile o baskıyı eziyeti bizde görüyoruz. Çocuklarımıza elbiselerini eşyalarını vermiyorlar. Başlarının altında ki yastıkları bile almışlar. Dün bizi aramadıkları için ben bir kaç aileyi daha aradım diğer tutsaklar da aynı durumda mı diye. Geçen ay da görüşmesine gidemedik. Son olarak ellerinde ki bütün malzemelerin alındığını öğrendik. Ellerinde ne var ne yoksa almışlar. Gardiyanlar her hafta koğuşlarına girip baskın yapıyorlar zaten" diye vurguladı.
 
'Bu işkencelere bir son versinler'
 
Tutsaklar için her geçen gün cezaevi koşullarının ağırlaştığını söyleyen Nure, ailelerinden uzak cezaevine sürgün edilen tutsakların kimsesiz olmadığını belirtti. Nure, “Onlara ne yaptılarsa bizde bilmek istiyoruz. Onlardan haber alamıyoruz. Darp edildilerse de başlarına ne geldiyse de haberimiz yok. Telefon görüşmesi yapmadıklarına göre mutlaka bir şey var. Bir haftadır onlardan hiç bir aile haber alamıyor. Çocuklarımıza neden bunu yapıyorlar. Onlar zaten tutuklu. Tutuklu oldukları yetmiyormuş gibi bir de işkence ediyorlar. Bizim çocuklarımız kimsesiz değil. Biz çocuklarımıza sahip çıkacağız. Bugüne kadar nasıl her şeyi yaptıysak bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Tutsaklar üzerinde ki bu işkencelere bir son versinler" dedi.