Kimi tutuklayacağına karar veremeyen mahkemeden 3 yıl sonra mütalaa

  • 09:05 6 Ocak 2020
  • Hukuk
MARDİN - Artuklu ilçesinde 2016 yılının Eylül ayında Ayşe Akyüz'ün, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından katledilmesinin ardından geçen dört yılın sonunda mahkeme mütalaa verdi. Halen ortaya çıkarılmayan birden fazla detayın olduğu 7 sanıklı dosyada sanık sayısı bire düşerken mahkeme heyeti 18 ay cezaevinde kalan 6 aile üyesinin ise beraatını istedi.
 
Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Sulak köyünde 2016 yılının Eylül ayında Ayşe Akyüz (20) kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından önce işkenceye maruz bırakıldı ardından ise katledildi. Olayın ardından Ayşe Akyüz'ün babası, amcası, üç kardeşi, yengesi ve İlyas Akdoğan isimli bir kişi gözaltına alındı.  Ailenin tamamı serbest bırakılırken, İlyas Akdoğan isimli erkek 4 ay tutuklu kaldı. 4'üncü ayında serbest bırakılan İlyas Akdoğan ardından tekrar tutuklanarak 11 ay cezaevinde kaldı. 11'inci ayda tekrar serbest bırakılan İlyas Akdoğan’ın ardından Ayşe'nin babası, amcası, üç kardeşi, yengesi tekrardan tutuklandı ancak çok geçmeden mahkeme heyeti, aile bireylerinin serbest bırakılmasına ve İlyas Akdoğan'ın tekrar tutuklu yargılanması yönünde karar verdi.
 
18 ay tutuklu kalan aile üyelerinin hepsi beraat etti!
 
Verilen karar sonrası cezaevine giren İlyas'ın tutukluluğu devam ederken Aralık ayında görülen 9’uncu duruşmada mütalaa veren savcı, Ayşe'nin yakınları olan ve bu süreçte 18 ay boyunca tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Aydın Akyüz, Mustafa Akyüz, Nisan Akyüz, Şiyar Akyüz, Diyar Akyüz ve Zerife Akyüz'ün beraatını, sanık İlyas Akdoğan'ın ise ‘cinsel saldırı ve kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlaması ile cezalandırılmasını istedi.
 
Gizli tanık beyanları üç yılın sonunda esas alındı!
 
Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen yargılamaya sanık İlyas Akdoğan tutuklu bulunduğu Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi( SEGBİS) yoluyla katıldı. 3 yılın ardından 21 Ocak'ta karar duruşması görülecek 7 sanıklı davada tek bir sanık kaldı. Savcılık mütalaasında ortaya çıkan somut delil ve gizli tanık beyanlarının esas alındığı ifade edildi. 
 
Aile üyeleri " Kızımız infaz edildi" demiş!
 
Son duruşmada beraat eden aile üyelerinin soruşturma aşamasında Ayşe'nin ablası ve anneannesi tarafından ihbar edildikleri öğrenilirken olayın olduğu 24 Eylül tarihinden sonra aile üyelerinden alınan ifadelerde abla ve anneannenin, "Benim kardeşim infaz edildi. Onu canlı canlı yaktılar" sözlerini kullandıkları öğrenildi. Soruşturma aşamasının başında henüz iddianame hazırlanmadan alınan bu ifadelerin ardından duruşmalara katılan ikilinin ifadelerini, " Onu İlyas Akdoğan yaktı" şeklinde değiştirdikleri görüldü.
 
Tutuklama ve tahliye arasında geçen üç yılın sonunda mütalaa 
 
Üç yıl boyunca görülen 9 duruşma sonunda somut delil bulunmadığından aile üyelerinin beraatının istendiği mütalaada  şu ifadelere yer verildi: “Yapılan yargılama, toplanan deliller ve tüm dosya kapsamında; Her ne kadar sanıklar Aydın Akyüz, Mustafa Akyüz, Nisan Akyüz, Şiyar Akyüz, Dİyar Akyüz ve Zarife Akyüz hakkında töre saikiyle, canavarca sahisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan cezalandırılmaları istemiyle kamu davası açılmış ise de, bu sanıkların ve SSÇ'lerin isnat edilen suçu işlediklerine dair soyut iddia dışında her türlü şüpheden uzak somut, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından 5271 sayılı CMK'nın 223/2-e maddesi gereğince ayrı ayrı beraatlarına..
 
Cinsel istismar bulguları tespit edildi
 
Sanık İlyas Akdoğan ile maktule Ayşe Akyüz arasında duygusal ilişki olduğu, suç tarihinde sanık ile maktulenin görüştüğü, sanığın maktule ile cinsel ilişkiye girdiği, akabinde soruşturma kapsamında ele geçirilemeyen bıçak ile maktule Ayşe'yi bıçaklayarak öldürdüğü, suçun delillerinin ortaya çıkmaması için maktuleyi yaktığı tespit edildiği, sanığın alınan savunmasında olay tarihinde maktuleyi aramadığını beyan ettiği, ancak daha sonra alınan savunmasından maktuleyi aradığını, maktulenin kendisini sevdiğini ancak kendisinin maktuleyi sevmediğini beyan ettiği, sanığın aşamalarda ki savunmasının çelişkili olması nedeniyle itibar edilemeyeceği, alınan HTS kayıtlarından olay tarihinde maktule ile sanık arasında defalarca görüşme ve mesajlaşmanın yapıldığının tespit edildiği, maktulenin iç çamaşırında sanığa ait DNA profilinin tespit edildiği, maktulenin vajinal muayenesinde hymende saat 3 ve 9 yönünde yırtık tespit edildiği tanık Sultan Girgin'in alınan beyanında; maktule ile telefonda tanışarak sevgili olduklarını, yüz yüze görüşmediklerini, sanığın olay tarihinden önce maktuleyi kaçırmaya çalıştığını beyan ettiği, Nisan Akyüz ve Zarife Akyüz'ün alınan beyanlarında: gizli tanıktan alınan beyanlarda sanığın " Cinayet olaylarını öğrenirlerse beni şişlerler tek çarem Suriye'ye kaçmak" ifadelerinde bulunduğu. Sanığın kıyafetinde maktuleye ait kan örneğinin tespit edildiği cinsel saldırı ve bu suçları gizlemek için ortaya koyduğu savunma ile kasten öldürme suçunu işlediği anlaşılmakla… Cezalandırılması talep edilmektedir."
 
Karar duruşması 21 Ocak'ta görülecek
 
Ayşe'nin katledilmesine dair görülen davanın karar duruşması 21 Ocak tarihinde Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.