10 yılda 6 farklı cezaevine sürgün edildi: Şefike şimdi de yasaklarla karşı karşıya!

  • 09:04 7 Ocak 2020
  • Güncel
VAN - Cezaevinde kaldığı 10 yıllık sürede 6 farklı cezaevine sürgün edilen tutsak Şefike Bilici, son olarak sürgün edildiği Kayseri T Tipi Cezaevi’nde ise yasaklarla karşı karşıya bırakıldı. Anne Hatun Bilici, çıplak aramaya karşı çıktığı için Şefike’ye aile görüşü ve telefon yasağı getirildiğini söyledi.
 
Cezaevlerinde sistematik şekilde yaşanan hak ihlallerinden biri de uygulamalara karşı çıkanlara verilen cezalar ve sürgün. Binlerce tutsak yakınlarından kilometrelerce uzaklıktaki cezaevlerine gönderilirken, disiplin cezaları gerekçesiyle ziyaretçilerle görüşmeleri de engelleniyor. 2010 yılında ‘KCK’ adı altında gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan Şefike Bilici, 7 farklı cezaevinde kaldı.  Ağrı’dan Bitlis’e sürgün edilen Şefike sırasıyla, Bayburt, Erzurum, Tarsus, Ankara ve son olarak 1 Ağustos 2018’de Kayseri T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Şefike’nin sürgün nedenlerinden biri de Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’ndeyken askerlerin kadın tutsaklara sözlü tacizde bulunmasına tepki göstermesi.
 
Ceza politikası bunlarla da sona ermezken, Şefike’nin annesi Hatun Bilici, Kayseri T Tipi Cezaevi’nde çıplak aramayı kabul etmediği için kızına görüş ve telefon yasağı verildiğini, gönderdikleri paraların da Şefike’ye bir ay sonra teslim edildiğini dile getirdi.
 
‘Tutsaklar ağır hak ihlaline maruz kalıyor’
 
Hatun, tutsak kadınların her türlü hak ihlaline maruz kaldığını belirterek, “Kaldıkları koğuş soğuk, temiz değil ve sağlıklı yemekler verilmiyor. Hasta oldukları zaman hastanelere kelepçeli bir şekilde götürüyorlar. Arkadaşları ile birlikte sürgün edildiklerinde sürekli çıplak aramaya maruz kalıyorlar. Kızım ‘Bunu kabul etmiyoruz üstümüzü çıkartmayın’ demesi üzerine tekrar çıplak aramaya maruz bırakılıyor. Bunu kabul etmediklerinde ise aile görüşleri ve telefon görüşleri yasaklanıyor. Para gönderiyoruz, aradan bir ay geçiyor ondan sonra veriliyor. Tutsaklara hakaretler ediliyor bu kabul edilecek bir şey değil” dedi.
 
‘Üç yıldır ziyaret edemiyorum’
 
“Şefike’nin tek suçu hakları ve kimliği için mücadele etmek” diyen Hatun, şunları dile getirdi: “Kızım 10 yıldır içerde hala neyin cezasını çektiriyorlar. En son Kayseri’ye sürgün ettiler. Çok uzak, kalp rahatsızlığımdan kaynaklı üç yıldır göremedim. Biz davamızdan, Kürt kimliğimizden vazgeçmeyeceğiz. Tutsaklara Kürt olduğu için hakaretler ediliyor, çünkü evlatlarımız ana dili için bu mücadele ediyor. Onlar hırsızlık ya da yüz kızartıcı başka bir suç işlemediler tek suçları hakları için mücadele etmek.”