Rize Cezaevi’nden ailelere yanıt: Telefon bozuk

  • 09:19 7 Ocak 2020
  • Güncel
MARDİN - Bir haftadır Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsaklardan haber alamayan ailelerin, konuyu cezaevi idaresine sorması üzerine aldığı yanıt, "Telefonlar bozuk olduğu için arama yapılamıyor" oldu.
 
Hak ihlalleri ile gündemden düşmeyen Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde ailelerin bir haftadır tutsaklardan haber alamadığı öğrenilmişti. Her hafta tutsakların yaptığı telefon aramalarının bu hafta yapılmadığını ifade eden aileler, tutsakların hayatlarından endişe ettiklerini belirtmişti. Yaşanan durum üzerine sık sık cezaevini arayan tutsak yakınlarına önce yanıt vermeyen cezaevi yetkililerinin, daha sonra ailelere "Cezaevinde telefonlar bozuk olduğu için arama yapamıyorlar" dediği belirtildi.
 
'Cezaevi idaresine inanmıyoruz'
 
Verilen cevaba karşı "Bütün telefonlar mı bozuk?" diyen ailelerin yüzüne telefonu kapatan yetkililere tepki gösteren tutsak yakınları, "Bu ahlaki bir durum değil. Yaptıkları her şeyle bize işkence çektiriyorlar. Başta cevap vermiyorlardı şimdi de telefonlar bozuk diyorlar. Bütün telefonlar mı bozuk olur. Biz buna inanmıyoruz. Tutsaklar haftaya da aramazsa ne olacak peki. Onlardan haber alamıyoruz bir şey yapılsın" diye konuştu.