Berfin Özek davasında mahkeme ‘öldürme kastı yok’ dedi

  • 14:33 7 Ocak 2020
  • Hukuk
 
HATAY – Berfin Özek'e asitli saldırıda bulunarak katletmek isteyen Casim Ozan Çeltik’e yargılandığı davada 13 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Karara tepki gösteren Berfin, “Çektiğim acıların karşılığı bu olamaz” dedi.  
 
Hatay’ın İskenderun ilçesinde 2019 yılında Berfin Özek'e asitli saldırıda bulunarak katletmek isteyen Casim Ozan Çeltik'in yargılandığı davanın 4’üncü duruşması İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Müebbet hapis istemiyle yargılanan Casim Ozan Çeltik’in hazır edildiği duruşmaya, Berfin’in avukatı, ailesi ve İskenderun Kadın Platformu katıldı. 
 
Mahkeme heyeti sanık Casim Ozan Çeltik hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” yerine “kasten yaralama” suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 
 
‘Kadına yönelik şiddete dair bir adım’
 
Duruşmanın ardından adliye önünde kısa bir açıklama yapan İskenderun Kadın Platformu adına konuşan Avukat Mehtap Sert, mahkemenin kararını kadına yönelik şiddete dair meşru bir alan yaratma adına bir adım olarak değerlendirdi.  Mehtap, “Mahkeme heyeti mütalaaya uygun olarak bir değerlendirme yaptı. Yatarı çok fazla olmadığı için istinaf mahkemesi, Yargıtay süresi uzun sürer şeklinde değerlendirme yaparak tahliye edebilir, kısa bir süre içerisinde aramıza karışması mümkün” dedi. 
 
‘Berfin’in başına bir şey gelirse kim sorumlu olacak?’
 
Sanığın duruşmalarda soğukkanlı tavırlar sergilediğini dile getiren Mehtap, “Neler yapabileceği belli. İleride Berfin’in başına bir şey gelirse bundan kim sorumlu olacak? Bunu merak ediyoruz” dedi. 
 
‘Bu korku ile nasıl yaşayacağız?’
 
Berfin Özek ise mahkemenin kararına karşılık tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “İstediğim karar bu değildi. Benim çektiğim acıların karşılığı bu olamaz. 9 yıl nedir ki? Açık cezaevinde yatacak, evine gidip gelecek. Ben bu süreçte ne yapacağım? Annem, abim işe gidip geliyor. Biz bu korku ile nasıl yaşayacağız bilmiyorum. Hukuk mücadelesine devam edeceğim. En ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz” dedi. 
 
Ne olmuştu?
 
Hatay’ın İskenderun ilçesinde 15 Ocak 2019 tarihinde, akşam saatlerinde dershaneden evine dönen 19 yaşındaki Berfin Özek yolda yürürken asitli saldırıya maruz bırakılarak katledilmek istendi. Saldırıyı gerçekleştiren Casim Ozan Çeltik olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Yüzünde yanıklar oluşan Berfin Özek, çağırılan ambulansla İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Berfin, ilk müdahaleden sonra Adana Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. 
 
Berfin ve annesi şiddete ve tehditlere maruz kalmıştı
 
Olay yerinde bulunan materyallerde parmak izine rastlanan ve olay anında bulunduğunu söylediği yerlerde görüntüsüne rastlanmayan Casim Ozan Çeltik ise,  “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan tutuklandı. Ardından açılan davaların görülen duruşmalarında, Berfin ve annesi ifadelerinde, şiddete ve tehdide maruz kaldığını belirtmişti. 
 
Dava sürecinde bir yandan da tedavisine devam edilen Berfin, duruşmalara katılamadı. Berfin’in yüzünün tamamen iyileşmesi için İskenderun Kadın Platformu tarafından başlatılan kampanya yoğun ilgi gördü ve yeni yüzüne kavuşması için Berfin Muğla’nın ilçesi Bodrum’da tedaviye başladı. 
 
Berfin’in tedavisi halen devam ediyor.