Katledilen 6 Kürt kadın siyasetçi Diyarbakır’da anıldı

  • 15:53 7 Ocak 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Paris’te ve Silopi’de katledilen 6 Kürt kadın siyasetçi için yapılan anma etkinliklerinde konuşan kadınlar, mücadelelerini ve anılarını yaşatma sözü verdi.
 
Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te suikast sonucu katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile 4 Ocak 2016 ylında Şırnak’ın Silopi ilçesinde katledilen Sêvê Demir, Pakize Nayır  ve Fatma Uyar için anma etkinlikleri düzenlendi. Diyarbakır’ın ilçelerinde yapılan anma etkinliklerinde kadınlar, 6 kadın siyasetçinin mücadelelerini büyüteceklerini söyledi.
 
Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER)  Dernek binasında yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe örgütleri,  Diyarbakır Milletvekilli Semra Güzel, Kayapınar Belediye Meclis üyeleri katıldı.  Açıklamanın yapıldığı binaya "Berxwedan jiyane" pankartı asıldı.
 
‘Bu süreç uluslararası güçlerin desteğiyle aydınlatılmadı’
 
Açıklamayı yapan MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Almaz, onurlu kadın mücadelesinin Sakine Cansız öncülüğünde başladığını ve derinleştiğini söyledi. Yüksel, “Kürt özgürlük mücadelesi içinde kadına biçilen rol ve misyon konusunda Sakine Cansız’ın varlığının ilk günden bu yana hep belirleyici olduğunu belirtti. Yüksel, “Bunun farkında olan uluslararası güçler 7 yıl önce üç kadın yoldaşımıza komplo uygulamıştır. Düzenlenen komploda özellikle kadınların seçilmiş olması bizce tesadüf değildir. Komplo ile Kürt halkının sembolleşmiş politik öncüleri hedef alınmıştır. Çözüm ve diyalog görüşmelerini ortadan kaldırmak isteyenler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez yoldaşlarımızı katlettiler. Bu katliamın üzerinden yedi yıl geçmesine rağmen faillerle ilgili hiçbir ilerleme olmamıştır. Bizce faili belli olan bu süreç uluslararası güçlerin desteğiyle aydınlatılmamıştır” dedi.
 
Yenişehir
 
HDP Yenişehir İlçe Örgütü’nün ilçe binasında yaptıkları anma etkinliğine, HDP ilçe yöneticileri, TJA aktivistleri, HDP Kadın Meclisi üyeleri ve HDP Gençlik Meclisi üyeleri katıldı. Saygı duruşu ile başlayan anma etkinliğinde konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı, 6 Kürt kadın şahsında aslında tüm Kürt kadınlarının ve mücadelesinin hedef alındığını kaydetti. Remziye, “Biz nerede olursak olalım, arkadaşlarımızın anısını yaşatmaya ve mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz” dedi.
 
Ardından 6 Kürt kadınının anısına hazırlanan ve hayatlarını konu alan sinevizyon izlendi. Sinevizyonun ardından “Şehit namirin” ve “Jin, jiyan, azadi” sloganları ile anma etkinliği son buldu. 
 
Lice
 
HDP Lice ilçe örgütü ise ilçe binasında düzenlediği bir açıklama ile katliamı kınadı. Açıklamaya HDP Lice İlçe eşbaşkanları, TJA aktivistleri ve çok sayıda kadın katıldı.  Kadınlar anmada, katledilen kadınların şahsında örgütlülüklerini büyüteceklerini belirtti.