Yazar Sinem Gonca Yılmaz: Kitap bir sığınaktır

  • 09:12 8 Ocak 2020
  • Kültür Sanat
VAN - ‘Kalbe Veda’ kitabının yazarı Sinem Gonca Yılmaz, yeni projelere hazırlanırken, edebiyatın ve okumanın önemine dikkat çekti. “Kitap bir sığınaktır” diyen Sinem, özellikle çocuklara kitap alışkanlığı kazandırılması gerektiğini vurguladı.
 
Çocukluğunda kitap okuma alışkanlığı kazanan Sinem Gonca Yılmaz, kitap okumanın ardından yazmaya da başlıyor. Çocukluk yıllarından bu yana yazan Sinem, aynı zamanda edebiyat öğretmeni. Yazdıklarını öğretmen arkadaşlarına gösteren ve beğenilerini kazanarak kitap yazmaya başlayan Sinem, “Kalbe Veda” kitabında “yalnızlığı” kaleme alıyor.
 
Yazarken amacının, genç kitlelere ulaşmak olduğunu söyleyen belirten Sinem, “Çabaladım ve kitap yazamaya karar verdim. Yazılarımı kitap olarak oluşturdum. İlk kitabımın ilk ismi ‘Kalbe Veda’ oldu. Şu anda bir proje kitabım daha çıkıyor. 54 yazarın ortaklaşa yazdığı bir kitap ve bu 54 kişiden birisi de benim” dedi.
 
‘Yazdığım kitap her kalbe dokunacaktır’
 
Deneme türünde olan “Kalbe Veda”da insanın yalnızlığını, kırılmış bir kalbi anlatan Sinem, kitabı okuyan herkesin kendinden bir parça bulacağını dile getirdi. “İnsanların birçoğunun ortak yaşamında yalnızlık ön planda olduğu için kitap her kalbe dokunabilecektir” diyen Sinem, “Böyle düşündüğüm için böyle bir kitabı ele aldım” dedi. 
 
‘Aydınlık bir gelecek için kitap okunmalı’
 
“Kitaplar birer sığınaktır” diyen Sinem, şunları ifade etti: “Kırıldığımızda, üzüldüğümüzde, canımız sıkıldığında sığınabileceğimiz bir liman gibidir. Bu yüzden herkesin kitap okuması çok önemlidir. Çocukların ve gençlerin kitap okunması için ilk başta öğretmenlere görev düşüyor. Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırıp, kitapları sevmelerini sağlarsak geleceğimiz çok daha güzel olacaktır. Çünkü bizim geleceğimiz çocuklardır. Daha çok kitap daha aydınlık bir gelecek demektir.”