Mahkemenin beraat kararına ‘mağdur olduk’ diyerek itiraz etti

  • 09:03 9 Ocak 2020
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin'de sokağa çıkma yasakları döneminde yaşanan çatışmalar esnasında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Dilan Aslan’ın “kamu malına zarar” suçlamasıyla yargılandığı davada verilen beraat kararına Mardin Maliye Hazinesi “Verilen karar ile idarenin mağduriyetine neden olunmuştur” diyerek itiraz etti.
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında 26 Mayıs 2016’da gözaltına alınarak tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan iki ayrı dava 2019 yılının Şubat ayında tefrik edilmişti. Tefrik edilmesinin ardından ayrı ayrı duruşmaları görülen davada mütalaa veren mahkeme heyeti, 2019 Eylül ayından başlayarak duruşması görülen 40'a yakın tutsağa ceza yağdırdı. Duruşması görülen ve Suça Sürüklenen Çocuk( SSÇ) olarak tabir edilen Dilan Aslan isimli tutsak da Mardin 4'ncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasında 35 yıl 10 ay hapis cezası aldı. Tutuklandığı süreçte çocuk olması nedeniyle verilen müebbet hapis cezasının 35 yıla düşürüldüğü Dilan, mahkeme tarafından da işlediği suç olarak nitelendirilen “kamu malına zarar verme” suçlamasından beraat etti. Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Mardin Maliye Hazinesi verilen beraat kararına "İdarenin mağduriyetine neden olmuştur" iddiasıyla Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesine itirazda bulundu.
 
'Kamu malına zarar verme' suçlamasından beraat etti
 
"Ülke bütünlüğünü bozma”, “kamu malına zarar verme”, “tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma” ve “kasten öldürmeye teşebbüs" suçlamaları ile yargılanan Dilan’a, 30 Eylül günü Mardin 4'ncü Ağır Mahkemesinde görülen duruşmasında önce ağırlaştırılmış müebbet, tutuklandığı süreçte çocuk olması göz önünde bulundurulduktan sonra 35 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Cezayı veren mahkeme heyeti suçun sabit olmadığı gerekçesiyle “kamu malına zarar verme” suçlamasından Dilan hakkında beraat kararı verdi. Bu suçlamada beraat alan Dilan'ın, ceza aldığı “tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma” suçuna da Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından beraat kararı verildi.
 
Maliye Hazinesi beraat kararına itiraz etti
 
Beraat kararının ardından Mardin Maliye Hazinesi avukatlarının, Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi Başkanlığına verdiği bir dilekçe ile beraat kararına itiraz ettiği öğrenildi. Hazine avukatları tarafından hazırlanan dilekçede şu ifadeler yer aldı: 
 
“Suça konu olay nedeniyle müvekkil idaresinin zarar görmesi muhtemel olduğundan müvekkil idaresinin müdahale talebinin kabulüne, 659 sayılı KHK hükümleri gereğince müvekkil idaresinin tarafımdan temsiline, verilen beraat kararının usul ve yasaya aykırı bulunduğundan temyizi gerekmiştir. Yerel mahkeme, sanık üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraat karar vermiştir. Karar eksik inceleme ve araştırmaya dayanmaktadır. Her ne kadar sanık hakkında beraat hükmü kurulmuş olsa da hükme delil teşkil eden bilgi ve belgeler gerekçeli kararda belirtilmediği gibi tamamen subjektif bir görüşle sanık lehine hüküm kurulma yoluna gidilmiştir. Verilen karar ile idarenin mağduriyetine neden olunmuştur. Sonuç olarak usul ve yasaya aykırılıklar nedeniyle yerel mahkeme kararının aleyhimize olan kısımlar yönünden bozulmasına karar verilmesini talep ederim."
 
Verilen "Bize zarar geldi" talebini değerlendiren davanın avukatları ise "Bize cevap verme yetkisi doğdu. Gereken neyse onu yapacağız" diyerek, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.