Şiir tutkunu Songül Altınkaynak üçüncü kitabını çıkarmaya hazırlanıyor

  • 09:09 9 Ocak 2020
  • Kültür Sanat
VAN - İlk şiirini 11 yaşında iken kaleme alan şair Songül Altınkaynak, üçüncü şiir kitabını okuyucuyla buluşturmaya hazırlanıyor. 
 
Şiir yazmaya 11 yaşında başlayan Songül Altınkaynak (60), 6 Mayıs 1972 tarihinde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının katledildiği gün ilk şiirini yazar. Van’da doğan ve daha sonra İstanbul’a yerleşen Songül, şiir yazmayı bırakmadı ve ilk kitabını çocuk yaşta yazdığı şiirlerden derleyerek okuyucuyla buluşturdu. Songül, “Deniz Gezmiş’in babasının çığlığı çocuk yüreğime dokundu, ağlayamadım. O gün acılarımı kâğıda döktüm ve bir daha yazmaktan vazgeçmedim” diyerek şiire başlama serüvenini anlatıyor.  
 
‘Kalemi bırakmadım elimden’
 
İlk şiirini acılı bir günde yazdığını aktaran Songül, “İlk kalemi elime aldığımda çok acılı bir gündü ve ben 11 yaşındaydım. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının katledildiği gün ilk şiirimi yazdım. O gün evimizde Deniz Geçmiş ve arkadaşlarının idam ediliş haberi radyoda canlı olarak verildi. Evimizi bir matem havası sardı. Deniz Gezmiş’in babasının çığlıkları çocuk yüreğime dokundu. Ağlayamadım. Kalem, kâğıt aldım elime ve acımı kâğıda döktüm. O günden sonra kalemi bırakmadım elimden ve yazmaya devam ettim” diyor. 
 
‘Gülvani mahlası ile yazdım’
 
İlk şiir kitabının çocuk yaşta yazdığı derlemelerden oluştuğunu aktaran Songül, yazdıklarının ‘şiir’ olarak nitelendirilmesini okurlara bıraktığının söylüyor. Songül, “Yazdıklarımı yürekten kaleme alıyorum, şiir diye nitelendirilmesini de okurlara bırakıyorum. İkinci kitabım olan ‘Tadını Aşan Şiirler’i  ‘Gülvani’ mahlaslı yazdım. Öyle bir mahlas olsun ki beni ve doğduğum yeri anlatsın istedim ve Gülvani mahlasını kullandım. İsminin son hecesini Van ile birleştirdim. Van’ın gülü anlamını yükledim” diye belirtiyor. 
 
‘Adım sanım özgür insan’
 
“Adını Aşan Şiirler”in ardından “Hattını Aşan Şiirler” adlı üçüncü kitabının çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Songül, önümüzdeki aylarda kitabının okuyucuyla buluşacağını aktarıyor. “Tadını Aşan Şiirler” kitabının içeriğini yazdığı bir şiirle özetleyen Songül, şu dizeleri okuyor: “Adım sanım özgür insan, ondan başka artım yok ki. Memleketim göz ağrım Van, ondan başka derdim yok ki...”
 
‘Kadın mücadelemizi el ele vererek büyütmeliyiz’
 
Bir şair olarak kadın mücadelesine de önem verdiğini dile getiren Songül, “Kadının her alanda desteklenmesi gerekiyor. Kadına yönelik şiddettin önüne mücadele ederek geçilebilir. Kadınlar olarak kendimizi her alanda var etmeli ve kadın mücadelemizi el ele vererek büyütmeliyiz” ifadelerini kullanıyor.