'Ulusal birliği sağlayarak Kürtlere yönelik saldırıları boşa çıkarabiliriz'

  • 09:13 9 Ocak 2020
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Kürt halkına yönelik saldırıları ve baskıları ulusal birliği sağlayarak boşa çıkarabileceklerini vurgulayan kadınlar, Kürt kadınlarının ittifak çalışmalarına öncülük etmesi için çağrıda bulundu.
 
Her dönem Kürt halkının birinci gündemi olan ulusal birlik tartışmalarına ilişkin siyasi parti, hareket ve yapıların da çalışmaları başladı. Kadınlar, atılan bu adımı tarihi bir adım olarak ele alıyor.
 
Hiçbir parti ve kuruluşa üye olmadığını belirten İlknur Demiröz, Kürt bir kadın olarak Kürtlerin birliğini istediğini dile getirdi. İlknur, anlaşmazlıkların artık bir kenara bırakılması gerektiğine işaret ederek, özellikle Kürt kadınları ve gençlerinin ittifak çalışmalarını sahiplenmesi gerektiği çağrısı yaptı.
 
'Kazanımlarımızı korumalıyız'
 
Kürt halkının yoğun ve zorlu bir süreçten geçtiğine işaret eden İlknur, "Ben bir Kürt kadını olarak elimden ne gelirse yapmaya hazırım. Bizim artık bir statüye sahip olmamız gerekiyor. Toprağımızı savunmamız gerekiyor. Sadece bir parçanın direnmesi ve adım atması yeterli değil. Dört parçada bulunan tüm Kürtlerin bulundukları yerlerde liderlerini harekete geçirecek açıklamalar yapması gerekir. Birliğimizi ilan etmeli ve korumalıyız. Kazanımlarımızı da korumalıyız. Kürt kadınlarının mücadelesini korumalıyız ve sahip çıkmalıyız. Kürt kadınları buna öncülük edebilirler. Bu güce sahibiz" diye belirtti.
 
'Kürt birliği ile saldırıları boşa çıkarabiliriz'
 
HDP Batman İl Eşbaşkan Vekili Gülcemal Erdinç, Kürt halkına yönelik yoğun baskı ve saldırıların gerçekleştiğini dile getirdi. Her gün onlarca kişinin gözaltına alınıp tutuklandığını söyleyen Gülcemal, Kuzey ve Doğu Suriye’de de Kürt kazanımlarına saldırıldığını ifade etti. Gülcemal, şunları söyledi: "Bakur’da kazandığımız belediyelere kayyım atanıyor, halkın iradesi yok sayılıyor, siyasetçiler tutuklanıyor. Bakur halkı bu saldırılara sessiz kalmamalı. 'Ucu bana değmesin' deyip penceresini kapatıp, perdesini örtenler de bu saldırılardan payını alıyor. Hiçbir şey yapmasak bile sırf Kürt olduğumuz için bu ülkede yok sayılıyoruz. Dilimiz yasaklanıyor, doğamız katlediliyor, irademiz gasp ediliyor. Bütün bunlara ancak Kürt birliği ile cevap olabiliriz. Kürt birliğini sağlarsak tüm saldırıları boşa çıkarırız."
 
'Sınırları ortadan kaldırmalıyız'
 
"Birlik olmazsak yok olmaya mahkûm olacağız" diyen HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı da Kuzey ve Doğu Suriye’de gerçekleştirilen devrimi örnek gösterdi. Remziye, Kürt halkının birliği ile kadınların öncülüğünde bir devrim gerçekleştirildiğini belirterek, "Şimdi o devrime saldırıyorlar. Çünkü onlar da biliyorlar, Kürtlerin asla topraklarından vazgeçmeyeceğini. Bu yüzden her koldan saldırıyorlar. Ulusal birliği engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Tutuklayamadıklarını öldürüyorlar, öldüremediklerine işkence yapıyorlar, kadınları bilinçli olarak hedef alıyorlar ve kadın bedeni üzerinden savaş siyaseti yürütüyorlar. Kürt halkının değerlerine saldırıyorlar. Özellikle biz kadınlar başta olmak üzere, Kürt gençleri, aydınları, siyasetçileri ulusal birlik için çağrı yapmalı ve elinden geleni yapmalıdır. Gerekirse sokak sokak, ev ev dolaşmalı ve halka ulusal birliğin önemini anlatmalıyız. Ulusal birliğe karşı çıkacak bir Kürt olduğunu düşünmüyorum. Hangi Kürt topraklarında özgür yaşamayı istemez? Topraklarımız işgal altında. Sınırları biz koymadık ama bu sınırlarla yaşamamız dayatılıyor. Sınırları ortadan kaldırmalıyız. Ulusal birlik sağlanırsa saldırıları da boşa çıkarırız" diye konuştu.