Taciz faili Ercan Uysaler’e 11 yıl 3 ay hapis cezası

  • 12:29 9 Ocak 2020
  • Güncel
 
MARDİN - Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyımın, belediye iştiraki şirkete müdür yaptığı ve çalışan kadını fuhuşa zorlayan polis memuru Ercan Uysaler’in yargılandığı davada mahkeme heyeti faile 11 yıl 3 ay hapis cezası verdi.
 
Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne 2016 yılında kayyım olarak atanan vali Mustafa Yaman'ın belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş.'de müdür yaptığı polis memuru Ercan Uysaler’in çalışan bir kadını fuhuşa zorlamasına ilişkin hakkında açılan davanın ikinci duruşması Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Fail yine mahkemeye katılmadı!
 
"Basit cinsel saldırı" suçlamasıyla tutuksuz yargılanan ve hakkında zorla getirilme kararı bulunmasına rağmen Ercan Uysaler’in yine katılmadığı duruşmayı Mardin Şahmaran Kadın Platformu, Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Komisyonu üyesi avukatlar ile sanık avukatı katıldı. Baro avukatları ayrıca davaya müdahillik talebinde bulundu. Açılan davanın kamu davası olmasına rağmen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı davaya müdahil olmayarak, yine avukat göndermedi.
 
'Çalıştığım kata gelip taciz ediyordu'
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak D.S.'ye söz hakkı verildi. Mahkemenin sorduğu sorulara yanıt veren D.S., sistematik tacizi anlattı. 4 Nisan 2019’da tacizlerin başladığını söyleyen D.S., son taciz sırasında ses kaydı aldıktan sonra suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.
 
D.S. şikâyetçi olmadı
 
D.S. sözlerine şöyle devam etti: "O süreçte korkuyordum farklı bir  psikoloji içerisindeydim kimse bana inanmaz sandım o yüzden ilk başta farklı bir ifade verdim. Şimdi şikayetçi değilim" dedi.
 
Baronun müdahillik talebi reddedildi
 
D.S.'nin ardından söz alan Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’na bağlı avukatlardan Seher Açay ve Leyla Kaya, davaya katılma talebiyle mahkemeye dilekçe verdi. Mahkeme daha sonra Komisyon’un olaydan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle davaya katılma taleplerini reddetti. 
 
Sanık avukatı beraat talep etti
 
Taleplerin ardından Ercan Uysaler’in avukatı söz aldı. Avukat, sanığın beraatını, bu olmasa da davanın düşmesini talep etti.
 
Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmaya 5 dakika ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti, sanığa “görev başında kamu görevini kötüye kullanma”, “Mahkeme sürecindeki davranış ve tutumları” gerekçesiyle 11 yıl 3 ay hapis cezası verdi.
 
Mahkeme heyeti ayrıca sanık hakkında tutuklanması talebiyle yakalama kararı çıkardı. Verilen kararı D.S. ve kadınlar sevinçle karşıladı.