Kayyım protestosunda kart basmayan öğrencilere takipsizlik

  • 13:37 9 Ocak 2020
  • Hukuk
 
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da kayyımı protesto etmek amacıyla otobüste kart basmayan 3 öğrenciye savcılık tarafından “örgüte üye olma” iddiasıyla soruşturma açıldı. Açılan soruşturmada öğrencilere yönelik herhangi bir suç unsuru tespit edilemediğinden kovuşturmaya yer olmadığı belirtildi.
 
19 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyım atandı. Atanan kayyımların ardından 3 kentte kayyıma karşı oturma eylemler ve protestolar yapıldı.
 
Otobüste kart basmama ‘örgüte üye’ olarak nitelendirildi
 
14 Eylül 2019 tarihinde de Diyarbakır’da Jiyan Gül, Sedat Türlü ve Zuhal Karakaş adlı öğrenciler hakkında otobüste kart basmayarak kayyımı protesto ettikleri gerekçesiyle “örgüte üye olma” iddiasıyla soruşturma açıldı. Açılan soruşturmada Diyarbakır Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne ihbar geldiği ve bu ihbar üzerine öğrencilerin tespit edildiği belirtildi.
 
Savcılık takipsizlik verdi
 
Savcılık, yürütülen soruşturmada kolluğun yaptığı araştırma neticesinde öğrencilerin belirtilen eyleme katılmış olmalarının tek başına üzerlerine atılı suçun “örgüte üye olma” suçunu işlediklerini gösterir nitelikte delil olarak kabul edilemeyeceği, dosya kapsamında öğrenciler hakkında başka bir delil elde edilemediğinden kovuşturmaya yer olmadığını kaydetti.