Meral Danış Beştaş: Üç kuşak mücadele hedef alındı

  • 14:13 9 Ocak 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR- Paris ve Silopi’de katledilen 6 Kürt kadın için gerçekleştirilen anmada konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Üç kadın siyasetçi aslında üç kuşağı da temsil ediyordu ve onların katliamıyla üç kuşak mücadele hedef alınmıştır. Biz mücadelemizi arkadaşlarımızın anısını yaşatarak sürdüreceğiz” dedi.
 
Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile Şırnak’ın Silopi ilçesinde Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın 4 Ocak 2016 tarihinde katledilmesinin yıldönümünde Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde anma etkinliği yapıldı. Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağlar İlçe Binası’nda yapılan anma programına HDP Kadın Meclisi, HDP il ve ilçe örgütleri, HDP’li milletvekilleri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Aileler ile Yardımlaşma Derneği (MEBYA-DER), Tutsak Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve çok sayıda yurttaş katıldı. Anmanın gerçekleştirildiği salona 6 Kürt siyasetçi kadının fotoğrafları asılırken, salonda mumlar yakıldı. Anma etkinliği, yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.
 
‘Türkiye’nin parmağının da olduğunu gördük’
 
Anma etkinliğinde konuşan HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, bu katliam davalarının herhangi bir dava gibi görülemeyeceğini belirtti. 2013 yılında başlayan ‘çözüm süreci’ni hatırlatan Meral, “2013 yılında ilk kez Sayın Öcalan ile bir görüşme yapıldı, çözüm sürecinin ilk adımı atıldı ve bundan yalnızca bir kaç gün sonra Paris Katliamı gerçekleşti. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı dahil herkes bu katliamın, çözüm sürecini baltalamak amacıyla yapıldığını söylemiştir. Dönemin başbakanı ve cumhurbaşkanı mitinglerinde bu katliamlara dikkat çekip aydınlatılması çağrısında bulunmuşlardır. Fakat sonra Türkiye tarafından Paris Katliamında yaşamını yitiren 3 arkadaşımız terörist ilan edilmiş ve hedef gösterilmiştir. Sayın Öcalan bu katliamı Dersim Katliamı ile aynı görmüş ve aydınlatılması gerektiğini vurgulamıştır. Dava sürecinde aslında bu katliamda Türkiye'nin de parmağı olduğunu ilk günden gördük” diye belirtti.
 
‘Onların şahsında üç kuşak mücadele hedef alınmıştır’
 
Paris Katliamının sorumlusu olarak gösterilen Ömer Güney’in dış güçler tarafından fail olarak öne çıkarıldığını dile getiren Meral, şunları kaydetti: “Biz o zaman da söyledik, Ömer Güney yani tetiği çeken katil belki de hasta olduğu için bilinçli bir şekilde seçildi. Kürt sorununun çözümsüzlüğünü isteyenler Paris Katliamını gerçekleştirdi. Ve bunların kim olduğu açığa çıkmadan katliam da aydınlatılamaz. Fidan Doğan dış ilişkilerden sorumlu bir arkadaştı ve ölmeden bir süre önce aslında bana Türkiye'deki savcılar ile Fransa'daki savcıların nasıl birlikte çalıştığını anlatmıştı. Üç kadın siyasetçi aslında üç kuşağı da temsil ediyordu ve onların katliamıyla üç kuşak mücadele hedef alınmıştır. Bütün sistemlerin, devlet aygıtlarının ilk hedefi kadınlar oluyor. Kadın mücadelesini boğmaya çalışmaktadırlar. 5 Ocak'ta da bir anma gerçekleştirdik ve üç kadın arkadaşımızı o gün de andık. 6 kadın arkadaşımız şahsında kadın mücadelesinin hedef alındığının farkındayız. Biz mücadelemizi arkadaşlarımızın anısını yaşatarak sürdüreceğiz.”
 
Meral’in konuşmasının ardından 6 siyasetçi kadının hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonun ardından ise kitlesel olarak 6 kadının şahsında Yeniköy Mezarlığı ziyaret edilerek, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarlarına karanfiller bırakıldı. Burada kısa bir konuşma yapan HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, “Şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz ve anılarını yaşatacağımızın sözünü yineliyoruz” dedi.
 
Program mezarlık ziyareti ile sonlandı.