Leyla Şaylemez mezarı başında anılamadı

  • 15:28 9 Ocak 2020
  • Güncel
MERSİN - Paris'te katledilen Kürt kadın siyasetçilerden Leyla Şaylemez’in mezarı başında gerçekleştirilmek istenen anma etkinliğine asker cenazesi gerekçe gösterilerek engellendi. Kadınlar, katledilen kadın siyasetçilerin mücadelelerinin yürütücüsü olacaklarını kaydetti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin ve Adana Kadın Meclisi,  9 Ocak 2013 yılında Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'i andı. Kadınlar, Leyla’nın Toroslar ilçesindeki Güneykent Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında anma yapmak istedi. Ancak aynı mezarlıkta iki askerin cenazelerinin defin işlemi olduğu gerekçesiyle anma yapılamadı. Kadınlar olası bir provokasyona karşı anmayı HDP Mersin İl Örgütü binasında yaptı. Anmaya, HDP’li milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Muazzez Orhan’ın yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Katledilen kadınların fotoğrafları karanfillerle süslenirken, etkinlik saygı duruşuyla başladı.
 
Sinevizyon gösterimiyle devam eden anmada konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, katledilen kadın siyasetçilerinin kadın mücadelesinin öncüleri olduğunu ve Kürt tarihinin asla unutmayacağını söyledi. Bu katliamı devletin işlediğini kaydeden Muazzez, “Katledilen kadınlar hem Kürt halkının özgürlüğü hem dili ve kültürü hem de kadınların mücadelesi için hayatları boyunca mücadele eden kadınlardı. Hakikat savaşçılarıydı, katledilen kadınlar. Biz kadınlar onların yürüttüğü bu mücadeleyi sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz. Onların mücadelesini bıraktıkları yerden devam edeceğiz. Katledenler biliyorlardı ki bu kadın arkadaşlarımızın yaşam için özgürlük için ciddi mücadele veriyorlardı. 2016 yılında Silopi’de sokağa çıkma yasaklarında nasıl ki Pakize Nayır, Seve Demir, Fatma Uyar hangi amaç ile öldürüldülerse onlarda aynı amaçla aynı katiller tarafından öldürüldü. Arkadaşlarımıza buradan mücadeleyi büyütme sözünü veriyoruz” dedi.
 
Yapılan konuşmanın ardından etkinlik alkışlarla son buldu.