'AKP düşünen sorgulayan nesilden korkuyor'

  • 09:05 10 Ocak 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Adana’daki kadın aktivistler çocuk istismarına “af” getiren tasarıya karşı sonuna kadar sokaklarda olacaklarını belirtirken, Çağla Özgentürk,  “AKP düşünen, sorgulayan nesilden korkuyor, çünkü erillikten besleniyor. İktidarının sarsılmaması için bu düzenlemeleri getiriyor” dedi. 
 
Daha önce kamuoyu tepkisiyle iki kez geri çekilen “Çocuk istismarında evlilik yoluyla af” düzenlemesi, ikinci yargı paketi taslağında yer aldı. Düzenlemeye göre, çocuk ile cinsel istismar faili arasındaki yaş farkı 10’un üzerinde değilse ve evlendirilirlerse verilen ceza ertelenebilecek. 2016 ve 2018 yıllarında özellikle kadınların itiraz etmeleri sonucu ertelenen tasarı, üçüncü kez gündeme getiriliyor. 
 
Yeni yılın yasama dönemi için ikinci yargı paketinin gündeme gelmesi beklenirken, kadınlar ise onlarca kentte sokağa çıkarak tasarıya tepki gösterdi. Adana’da birçok kesimden mikrofon uzattığımız kadınlar da tepkilerini dile getirdi. 
 
‘Sonuna kadar alanlardayız’
 
Çocuklar için sonuna kadar alanlarda olacaklarını belirten Adana Kadın Platformu Üyesi Emine Bitirgeç, yasalar çerçevesinde en ağır cezalar verilmesi gereken istismar faillerine af getirileceğine dikkat çekti. Tasarının iktidar tarafından sürekli gündeme getirilmesinin de belli bir amacı olduğunu belirten Emine, “Biz sürekli basın açıklamaları, etkinlikler yaparak tepkimizi ortaya koyuyoruz. İktidar da sürekli aynı konuyu gündeme getiriyor. Bizi caydırmak, sindirmek amacıyla yapılıyor. Bu tasarı Meclis’ten geçse de biz yine karşısında olmaya devam edeceğiz. Çocuk istismarına ve çocuk yaşta evlendirmelere karşı elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bunu yapanların asla yanına bırakılmaması için elimizden geleni kadınlar olarak yapacağız ve başaracağımıza inanıyoruz. Asla mücadeleyi yarıda bırakmayacağız. Alanlarda olacağız, dışarıda olacağız” dedi. 
 
‘Alanlar bizimdir iktidara kaptırmayacağız‘
 
AKP iktidarının yıllardır kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarının üzerini kapattığını söyleyen Mor Dayanışma üyesi Derya Çiçek Nar, “AKP, ‘Biz ne kadar kadını ve çocuğu susturabilirsek o kadar çok işimize ve yolumuza bakarız’ diyor. Biz de diyoruz ki asla çocuk istismarına, kadına yönelik şiddete karşı size mücadele alanımızı kapattırmayacağız, sürekli mücadele içinde olacağız” diye konuştu. 
 
Çocuk istismarındaki artışa dikkat çeken Derya, bunun nedenini ise, “Çünkü vakıflarda, derneklerde yaşanan istismara sessiz kalıyorlar. Bunun üstünü örtmeye çalıştılar ve bunun üzerine de yasa çıkarmaya çalışıyorlar. Asla izin vermeyeceğiz bunu bilsinler” sözleriyle özetledi. 
 
‘Cezalar ağırlaştırılacağına istismarın önü açılıyor’ 
 
İktidarın çocukları korumak için yasaları ağırlaştırması gerekirken tam tersi bunun önünü açmaya çalıştığını ve suçu meşru kıldığını ifade eden kadın hakları aktivisti Çağla Özgentürk, “Çok korkunç bir şey. Çocukları daha fazla korumamız gerekirken, yasaları daha fazla ağırlaştırmak gerekirken bunun önünü açmak çok ürkütücü. Çocuklarımız güvende tutmak ve onları koruyana kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil. Bunun bir politika olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çocukları küçük yaşta bir eve mahkum edip, onları evlendirip susturduğunuz zaman daha az düşünen, sorgulamayan nesiller yetişir” dedi. 
 
‘AKP sorgulayan nesilden korkuyor’ 
 
AKP’nin düşünen, sorgulayan nesilden korktuğunu, eril bir iktidar olduğunu belirten Çağla, “Bunun üzerinden güç göstermek isteyeceği politikalar üretiyor ki kadınlar bunu kesinlikle kabul etmiyor. Bizim istediğimiz şey çoğunluklu olarak eşitlikçi bir toplum düzeni, ama AKP iktidarını ve gücünü eril olmaktan besliyor. Bunun üzerine gidiyor devamlı olarak iktidarının sarsılmaması için de kadınları susturmaya yönelik politikalar uyguluyor. Çünkü haklarını arayan kadın, çocuk, genç nesiller istemiyor” diye ekledi.