‘Özgürlüğümüz için tek çaremiz dört parçada birleşmek ve dayanışmak’

  • 09:08 10 Ocak 2020
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - “Ya birlik olacağız ya da topyekûn yok olacağız” diyen Duysal Karataş, Birleşik Kürt Kadın Platformu olarak da bu çalışmalarda öncü rol oynayacaklarını dile getirdi. Kürt halkına seslenen Duysal, “Dilimize, kimliğimize, tarihimize sahip çıkalım, dört parçada kenetlenelim” dedi.
 
Diyarbakır’da 2017 yılında yapılan bir toplantı sonrası kuruluşu ilan edilen Birleşik Kürt Kadın Platformu, farklı siyasi parti, kurum ve kentten onlarca kadınla ulusal birlik ittifakı için çalışmalar yürütmek amacıyla kuruldu. 1 yıl aradan sonra yeniden Diyarbakır’da 100’e yakın kadının katılımıyla bir araya gelen platform, 22 Aralık 2019 tarihinde “Kürdistan’da yaşanan hak ihlallerini aşan saldırıları ve acıları” tartıştı. Tartışmalarda ulusal birliğin önemine fazlaca dikkat çekilirken, özellikle Kürt kadınların ulusal birlik için çalışmalarda aktif rol alması gerektiği kararına varıldı. Platform üyesi Duysal Karataş, ulusal birliğin önemini anlattı.
 
‘Yarını düşünerek adım atmalıyız’
 
Birleşik Kürt Kadın Platformu üyesi Duysal Karataş, Kürtlere ve Kürt siyasetçilere seslenerek, "Düşüncelerimiz farklı olabilir, inancımız farklı olabiliriz, siyasi tutumumuz farklı olabilir ama bunların hiçbiri toplumsal değildir. Toplumsal olan duygularımızın, değerlerimizin bir olmasıdır. Toplumsal olan Kürdistani ruhtur. Kişisel sorunları ve tartışmaları bir kenara bırakmalı ve Kürt halkının çıkarlarını gözetmeliyiz" dedi. Duysal, aynı masada oturmanın ve birlik için gerekli adımları atmanın zamanının çoktan geldiğini belirterek, "Kişisel çıkarları düşünemeyiz. Kimliğimiz aynı, hepimiz Kürt’üz. Bizi bölmek ve ayrıştırmak isteyenler çok fazla bizim de onların ekmeğine bal sürmemize gerek yok. Topraklarımızın, halkımızın çıkarlarını düşünmeliyiz. Bugünü değil, yarını düşünerek adım atmalıyız. Eğer yıllar önce bu sınırları ortadan kaldırabilmiş olsaydık, bugün özgür bir Kürdistan’da yaşıyor olacaktık” diye belirtti.
 
‘Samimi bir görüşme sağlanmalı’
 
Ulusal birliğin manevi değerler için önemli olduğunu ifade eden Duysal, “Biz diğer ülkeler, devletler gibi rant için değil, manevi değerlerimiz için birlik istiyoruz. O topraklarda dökülmüş binlerce Kürt gencinin kanı var. Bu, tüm Kürt halkının ortak talebi olmalıdır. Birliğimizi sağlamadıkça geriliyoruz. Herkes Kürt halkı hakkında konuşuyor, ama Kürtler kendi haklarında konuşmuyorlar. Kürt basınına da çağrıda bulunmak istiyorum. Farklı fikirlerde olsalar dahi birbirlerini sert bir dille eleştirmemelidirler ve birlik için olumlu noktaları manşete çekmelidirler. Siyasî parti temsilcilerinin Federe Kürdistan Bölgesi’ne gitmelerini de doğru ve yerinde buluyorum. Çok önceden yapılması gerekirdi. Birbirimize dokunmamız, anlamamız gerekiyor. Çağrıda bulunmak yeterli değil. Yakın temas önemli. Kürtlerin birlik noktasında samimi bir görüşme sağlaması gerekir" dedi. 
 
‘Dilimizi ve kimliğimizi korumalıyız’
 
Platformun amacının dört parçada olan kadınlarla ulusal birliğin çalışmalarını yürütebilmek ve buna öncü olmak olduğunu belirten Duysal, şunları dile getirdi: “Ortadoğu yapılan savaşların tüm bedelini kadınlar ve çocuklar ödemiştir. Kürt ve Kürdistan’dan söz etmek suç sayılıyor. Parçalanmış bir coğrafyamız ve dağılmış bir halk gerçekliğimiz var ama bu dağılmaya rağmen Kürt halkı değerlerini unutmuyor, sahip çıkıyor. Neden ‘Kürdistan’ dememiz, Kürtçe konuşmamız yasak olsun? Biz neden dilimizi konuşurken korkarak, çekinerek konuşalım. Kürt olduğumuzu neden saklayalım? Dilimizi, kimliğimizi saklamamızı bize dayatanlara karşı daha korumacı yaklaşmalıyız, dilimizi daha çok konuşmalıyız. Kürtler birlik olmadan dört parçaya dayatılan soykırım ve sömürge politikalarından kurtulamayız. Özgürlüğümüz için tek çaremiz dört parçada birleşmek ve dayanışmaktır. Bu bizim önceliğimiz olmalı.”
 
“Ya birlik olacağız ya da topyekûn yok olacağız” diyen Duysal, Birleşik Kürt Kadın Platformu olarak da bu çalışmalarda öncü rol oynayacaklarını dile getirdi. Kürt halkına seslenen Duysal, “Dilimize, kimliğimize, tarihimize sahip çıkalım, dört parçada kenetlenelim. Kazanımlarımıza ve değerlerimize sahip çıkalım” dedi.