‘Savaş ve ekonomik kriz her iki ülkede de çocukları etkiledi'

  • 09:12 10 Ocak 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılar devam ederken, Türkiye’de ekonomik kriz de saldırılarla bağlantılı olarak derinleşiyor. Savaşın ve ekonomik krizin her iki ülkede en çok çocukları etkilediğini belirten kadınlar, “Çocukların aç kalmasını, ölmesini istemiyoruz. Çocuklar sokaklarda özgürce gezsin, oynasın, yesin içsin, okusun” dedi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK)  ve ona bağlı Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıları devam ederken, ülkede insanları açlık sınırına getiren ekonomik kriz gün geçtikçe daha fazla derinleşiyor. Yaşananlar ise, en derin izleri çocuklarda bırakıyor. Türkiye’nin farklı kentlerine savaştan dolayı göç etmeye zorlanan çocuklar ise çalışmak zorunda bırakılıyor. 
 
Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Yalı Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, savaşın ve ekonomik krizin her iki ülkede de en fazla çocukları etkilediğini belirterek, bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı. 
 
‘Çocuklar annesiz, babasız kaldı’
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıların hem Türkiye’de hem de Suriye’de çocuklarda yıkıcı etkiler bıraktığını kaydeden Adile Hanedan, “Rojava’da çocuklar annesiz, babasız kaldı. Birçok çocuk başka ülkelere kaçarak sokaklarda aç susuz yaşıyor. İnsanlar göç etmek zorunda kaldı, kamplarda kötü şartlarda yaşıyor. Yazık değil mi? Türkiye’de ise çocuklar okul sonrası sokaklarda peçete, su satarak kazanç peşine düşmek zorunda bırakıldı. İnsanların barış ve huzur içinde yaşamasını istiyoruz” diye belirtti.
 
‘Çocuklarıma istediklerini alamıyorum’ 
 
Yaşanan krizden dolayı günlük geçimlerini bile sağlamada zorlandıklarını dile getiren Ayten Kaya, aynı zamanda çocuklarının gelişimi için gerekli koşulları oluşturamadığına işaret etti. Ayten, “Daha önce insanlar zor da olsa geçinebiliyordu ama şimdi çocuklarımı alış verişe götürdüğümde gözleri tezgâhlarda kalıyor. İstediklerini alamıyorum. Onlara istediklerini pişiremiyorum. Bu çocukların vebali kinim boynuna?” diye sordu. 
 
‘Çocuklar sokaklarda özgürce koşsun’
 
Kuzey ve Doğu Suriye’den göç etmek zorunda kalan ailelere yardım etmek istediğini, ancak ülkede yaşanan ekonomik krizden dolayı kendilerinin bile geçinemeyecek duruma geldiğini ifade eden Sevda Ateş, “Çocukların aç kalmasını, ölmesini istemiyoruz. Çocuklar sokaklarda özgürce gezsin, oynasın, yesin içsin, okusun” dedi. 
 
‘Ne zamana kadar sürecek ekonomik kriz?’
 
Ekonomik krizden dolayı geçinemediklerini ve çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu belirten Süreye Özüster de, “ Hastaneye gitmek için yol ücretini ödeyemediğimden dolayı ambulans çağırdım. Çocuklarımızı gerektiği besleyemiyoruz. Bu durumdan kaynaklı çocuklarımız hastalanıyor. İnsanın iyi bir geliri varsa her imkana sahip, eğer yoksa perişan bir halde evinde oturmak zorunda kalıyor. Nasıl yetiştireceğiz bu çocukları, bu kriz ne zamana kadar sürecek?” diye sordu.