Belediyeye girişleri engellenen meclis üyeleri :Kayyım kararlarını tanımayacağız

  • 09:10 11 Ocak 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Kayyım atanan İdil Belediyesi’ne girişleri engellenen seçilmiş HDP’li meclis üyeleri, engelleri tanımayacaklarını söyleyerek, kayyım atamasının ardından alınan hiçbir kararı kabul etmeyeceklerine dair dilekçe yazıp göndereceklerini aktardı.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanan Şırnak’ın İdil ve Cizre belediyelerinin Halkların Demokratik Partili (HDP) meclis üyeleri, her ayın ilk Pazartesi günü yapılan olağan meclis toplantılarına katılmak için 6 Ocak’ta gittikleri belediyelerden içeriye alınmadı. Polisler, haklarında herhangi bir uzaklaştırma kararı bulunmayan meclis üyelerinin belediyeye girişlerine izin vermeyerek, "Belediyeye gelmeniz suç” dedi. Söz konusu duruma tepki gösteren HDP’li meclis üyeleri, kayyım atamasının ardından alınan hiçbir kararı kabul etmeyeceklerine dair dilekçe yazacaklarını ifade etti.  
 
‘Bizler bu engelleri tanımayacağız’
 
Belediyeye girişi engellenen İdil Belediye Meclis üyelerinden Emira Çelebi, meclis üyesi arkadaşlarıyla beraber belediyeye gittiklerini ve orada bulunan polisler tarafından engellendiklerini söyledi. Polislerin kendilerine “belediyeye girmeniz suçtur” dediğini hatırlatan Emira, “Onlar ne kadar bizi engellerse engellesin, biz her ayın ilk Pazartesi günü belediyeye toplantıya gideceğiz. Yapılan bu engelleme de bir nevi saldırı anlamına geliyor. Engelleme sadece bizlere değil aynı zaman halkımıza da yönelik bir engellemedir. Bizler bu engelleri tanımayacağız. Bu engellemelerle halkın iradesi bir kez daha gasp edildi. Halkımız kendi iradeleri ile kazandıkları belediyeyi geri almak istiyor” dedi.
 
‘Boyun eğmedik’
 
Her gün polisler tarafından evlerine kadar takip edildiklerine dikkat çeken Emira, “Bu şekilde bizlere baskı uygulamaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Kirli bir politika bizler ve halkımız üzerinde yürütülüyor. 2016 yılında da belediyelerimize kayyım atandı ve bugün yine belediyelerimize kayyım atanıyor. Bu atanan kayyımlarla tutuklanan-gözaltına alınan eşbaşkanlarımız ve arkadaşlarımız oldu. Bizler sonuna kadar bu davanın takipçisi olacağız. Bizler her gün ve her zaman bu baskılarla karşı karşıya kaldık, ama hiçbir zaman boyun eğmedik. Bizler sonuna kadar direnişimizden taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.     
‘Atanan biri kendine göre kararlar alamaz’
 
Kayyım atamasının ardından yapılan hiçbir kararı kabul etmeyeceklerine dair dilekçe yazıp vereceklerini ve duruma itiraz edeceklerini kaydeden Emira, “Bu bir hukuksuzluktur. Belediye seçilmişleri görevden alınmadı ve görevden uzaklaştırılmadı. Bizler kayyımın kendi kararı ile fiili uzaklaştırılmış durumdayız. Atanan biri kendine göre kararlar alamaz. Bizler her ay belediyeye gideceğiz” diye konuştu.
 
‘Bizler halkın seçilmişleriyiz’
 
Cizre Belediye Meclis üyelerinden Medya Hezar ise, ikinci defa atanan kayyımların ikince kez halkın iradesini gasp ettiğini söyledi. Hukuki dayanağı ve herhangi bir belgenin olmamasına rağmen belediyeye girişlerinin engellendiğini söyleyen Medya, “Daha öncede belediyelerimize elle tutulamayacak gerekçelerle kayyım atanmıştı. Yine aynı hukuksuz gerekçelerle ikinci kez belediyelerimize kayyım atandı. Halka hizmet etmemizden rahatsızdılar. Keyfi olarak belediyeye girmemiz engellendi. HDP’li olduğumuz için bizlere yönelik böylesi bir tutum sergilenmekte. Bizler halkın seçilmişleriyiz ve halkın iradesine ket vurmaya çalışanlar elbet hesap verecektir” ifadelerini kullandı.
 
Mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ve halkla beraber olacaklarını ifade eden Medya, “Bizi o kapıda yüz kere de engelleseler biz her ay belediyeye gideceğiz. Kayyım atamasının ardından yapılan hiçbir kararı kabul etmeyeceğimize dair dilekçe yazıp vereceğiz” dedi.