Gençlerden ‘evlilik’ yanıtı: Bu mu sorunumuz?

  • 09:12 11 Ocak 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın evlilik ile ilgili söylemlerine tepki gösteren gençler, Beştepe’ye seslendi: “Ülkede neler yaşandığından haberin var mı? Bu mu sorunumuz?”
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 9 Ocak’ta Beştepe'de Engelli Memur Atama Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Bakın gençlerimizin evlilik yaşı giderek yukarı doğru çıkıyor. Genç yaşta maalesef evlenmiyorlar. Çoğu 30'u aşkın evleniyor ya da evde kalıyor. Böyle bir şey olabilir mi?" sözlerine tepkiler gecikmedi. Tepkiler Twitter'de Trend Topic (TT) listesine giren "#EvlilikteYasaTakilanlar” ve "#EvdeKalmışTerörÖrgütü” etiketleri ile paylaşımlara da yansırken, en sert tepki ise yine kadınlardan geldi.
 
İstanbul’un Beyoğlu Caddesi’nde mikrofon uzattığımız gençlere Cumhurbaşkanının sözlerini anımsatarak nedenlerini sorduk. Gençler, “Bu mudur sorunumuz? Bu çizgiyi reddediyoruz. Ülkede neler yaşandığından haberin var mı?” sözleri ile Cumhurbaşkanına cevap verdi.  
 
'Bu mudur sorunumuz?'
 
Halkın asıl sorununun ülkeyi yönetenler tarafından önemsenmediğinin altını çizen Medya Aydemir, Cumhurbaşkanının evlilik konusunda yaptığı açıklamanın ise bunun açık göstergesi olduğunu kaydetti. Ülkede “gençler neden evlenmiyor” sorusundan önce sorulması ve araştırılması gereken daha önemli konuların olduğuna dikkat çeken Medya, Cumhurbaşkanına “Ülkede ekonomik kriz bu denli gözler önündeyken bu mudur sorunumuz? Tek derdimiz bu mudur? ” diye sordu.
 
‘Bu çizgiyi reddediyoruz’
 
Evlilik konusunun ülkede tartışılması gereken son konu olduğunu belirten Zozan Ejderha ise hükümetin kadın katliamları, ekonomik kriz gibi ivedilikle çözüm bekleyen sorunlara yönelmesi gerektiğini vurguladı. Zozan, “Şuan süreç bambaşka bir durumdayken, devlet yetkilileri hala kadınların ne zaman evlenmesi gerektiğini dert ediyor. Sistem biz kadınlara kendilerinin belirlediği bir yaşamı dayatıyor. ‘Okul eğitimini lise seviyesinde tamamla. Çok da istiyorsan üniversite de okuyabilirsin izin veriyoruz. Ama ondan sonra mutlaka evlen’ deniyor. Bu yaşam dayatmasına uymayan kadınlar devlet tarafından ‘evlenmiyorsunuz’,’ sokaklarda geziyorsunuz’ gibi aşağılayıcı kimi söylemlerle adeta baskı altına alınıyor. Bizler genç kadınlar olarak dayattıkları bu çizgiyi reddediyoruz. Bu söylemler eril zihniyetin açık göstergesidir” dedi.
 
'Ülkede neler yaşandığından haberin var mı?'
 
Cumhurbaşkanının halktan kopuk ve uzak açıklamalarda bulunduğunu belirten başka bir genç de ülkede artarak devam eden kadın katliamlarını, çocuk istismarını ve ekonomik kriz nedeniyle yaşanan intiharları anımsatarak hükümete, “Ülkede neler yaşandığından haberin var mı?” diye sordu. Cebindeki parayı gösteren genç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çalışıyorum. Asgari ücret ortada. 2 bin 324 lira ile geçim sağlanmayacağı herkesin malumu. Cebimdeki son para 20 lira. Kendi geçimini sağlayamıyorken bir ailenin geçimini nasıl sağlayacaksın. Ülkedeki sorunlar artarak devam ediyor. Kadın katliamları, çocuk istismarı artarak devam ediyor. Ekonomik kriz yüzünden insanlar intihar ediyor. Gelinen aşama bu iken, hükümetin gündemi evlilik olmamalı. Evet, ben 26 yaşında bir gencim ve evlenmedim. Çünkü evlilikten önce düşünmem ve halletmem gereken çok şey var.”