Muş’ta ‘menenjit salgını’ iddiaları: Ön tanı konulan üç çocuktan ikisi yaşamını yitirdi

  • 11:57 11 Ocak 2020
  • Sağlık
MUŞ - “Muş’ta menenjit salgını” iddiaları üzerine Muş Tabip Odası, SES ve Aile Hekimleri Derneği başkan ve üyelerinden oluşan bir heyet Muş İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmet Başkanı ile görüşme gerçekleştirdi. Heyet, “Menenjit ön tanısıyla çevre illere sevk edilen üç çocuktan ikisi yaşamını yitirdi” bilgisini verdi.
 
Son günlerde basın ve sosyal medyada yer alan “Muş’ta menenjit salgını” iddiaları üzerine Muş Tabip Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ve Aile Hekimleri Derneği başkan ve üyelerinden oluşan bir heyet, Muş İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Halk Sağlığı Hizmet Başkanı ile dün bir görüşme gerçekleştirdi.
 
İki hasta yaşamını yitirdi
 
Yapılan görüşmeye dair ajansımıza bilgi veren heyet şunları aktardı:
 
“Muş’ta son 1 buçuk ayda menenjit ön tanısıyla 3 hasta çevre illerden Erzurum, Van ve Elazığ’a sevk edilmiştir. Van’a sevk edilen hastalardan biri 17 yaşında menenjit ön tanısı yapılan tedavi sonrasında ise çoklu organ yetmezliğine bağlı hayatını kaybetmiştir. Elazığ’a sevk edilen 4 yaşındaki bir diğer hasta ‘sepsise’ bağlı hayatını kaybettiği, bir diğer hastanın 16 yaşında halen Erzurum’da menenjit tanısıyla tedavisi sürüyor. Şu ana kadar menenjit tanısının bir hastada kesinleştiği ifade edildi.”
 
‘Menenjit tanısı konulan çocuğun yaşadığı köy sakinlerine profilaktik tedavi yapıldı’
 
Erzurum’da menenjit tanısıyla tedavisi süren 16 yaşındaki hastanın Muş’a bağlı bir köyde yaşadığı tespit edildiği görüşmede, Halk Sağlığı Hizmet yetkilisinin aktarımlarından elde edilen bilgiler şöyle paylaşıldı: “Hastaların biri merkeze bağlı bir köyde ,diğer ikisi Muş merkezde farklı mahallelerde ikamet etmekte olduğu, Kesin tanı alan hastanın bulunduğu köyde profilaktik antibiyotik tedavisinin başlandığı, Acil servise gelen şüpheli vakalarda acil servis çalışanlarına da profilaktik tedavinin uygulandığı öğrenildi.”
 
‘Acil servislerle 2 bin hasta başvurdu’
 
Son zamanlarda artan aşı reddi, birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkin verilmemesi ve göç gibi sorunlardan kaynaklı bulaşıcı hastalıklarda artış gözlendiğine yer veren heyet, “Ayrıca influenza(grip) vakalarında son günlerde artış olduğu Muş devlet hastanesi çocuk ve erişkin acil servisine son günlerde ortalama 2 bin hasta başvurduğu, okulların tatil edildiği öğrenildi. Heyet tarafından yetkililerin başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere toplum sağlığını ilgilendiren konularda daha şeffaf, etkili ve ilgili kurumlarla işbirliğine dayalı bir politika izlemesi gerektiği ifade edildi” bilgisini paylaştı.