Paris’te binlerce kişi Sakineler için ayakta

  • 14:05 11 Ocak 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ- Fransa’nın başkenti Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin katledilişinin 7'nci yılında binlerce kişi, Gare du Nord'dan Republique Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.
 
PKK’nin kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şeylemez’in katledilişlerinin 7’nci yıl dönümü dolasıyıyla Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) katliamın yaşandığı Fransa’nın başkenti Paris’te kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde Avrupa’nın birçok ülkesinden Paris’e akın eden Kürtler ve dostları, Gare du Nord'dan Republique Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün en önünde kadınlar, “7 Yıllık Cezasızlığa Yeter Artık” pankartının yanı sıra Sakine, Fidan ve Leyla ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdı.
 
Yürüyüşe Sakine, Fidan ve Leyla’nın aile fertlerinin yanı sıra Fransız siyasetçiler Jean-Luc Melanchon, Pascal Torre, KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, KNK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, KCDK-E Eşbaşkanları Yüksel Koç ve Fatoş Göksungur, TJK-E temsilcileri ve Kürt, Fransız, Tamiller ve Türkiyeli kurum temsilcisi katıldı.
 
Sessizlik politikasına tepki
 
Yürüyüşte sık sık Türkiye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar atılırken, Fransız hükümetinin sessizlik politikası da sert bir dille eleştirildi.
 
Öte yandan yürüyüş organizatörleri, katılımın geçen yıldan fazla olduğunu belirtti.
 
Yürüyüş, Republique Meydanı’nda yapılacak bir miting ile son bulacak. Burada birçok Kürt kurum temsilcisinin yanı sıra Fransız siyasetçilerin konuşma yapması bekleniyor.
 
‘Uluslararası güçler Kürtlere sahip çıkmalı’
 
Yürüyüşün başlangıç noktası Gare Du Nord’da bir konuşma yapan Fransız Komünist Partisi Temsilcisi Pascal Torre, “Türk devleti tarih boyunca katliamlar yapmıştır. Ermeniler, Kürtler olmak üzere bölgedeki bütün azınlıklara karşı katliam gerçekleşmiştir. Bugün de bu devam ediyor. Kürt illerini yerle bir etmiş, bugün de Rojava’ya saldırıyor. Somut olarak 7 yıl önce Paris’te işlediği cinayet ile bunun devam ettiğini gösteriyor. Yine Kürt lider Abdullah Öcalan’ın üzerinde 20 yıldır bir tecrit söz konusu. HDPli vekiller ve belediye başkanları cezaevinde. Bütün bunların sorumlusu Erdoğan’dır. Bu politikalara karşı uluslararası güçler Kürtlere sahip çıkmalı” şeklinde konuştu.
 
Yürüyüş binlerce kişinin katılımıyla devam ediyor.