Diyarbakırlı kadınlar: Gençler evlilik değil, iş, huzur, barış istiyor

  • 09:01 12 Ocak 2020
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor. Çoğu 30'u aşkın evleniyor ya da çoğu evde kalıyor. Böyle bir şey olur mu ya?" sözlerine karşı yurttaşlar ekonomik kriz ve her gün gelen zamlara işaret ederek, “Gençlere iyi bir gelecek bırakmadığımız için oturup düşünelim, evlilik için değil” dedi.
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün Ankara’da bulunan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde engelli yurttaşların ve devlet korumasından yararlanmış gençlerin kamu kurumlarına yerleştirilmesi töreninde yaptığı konuşmada, "Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor. Çoğu 30'u aşkın evleniyor ya da çoğu evde kalıyor. Böyle bir şey olur mu ya?" sözlerine sosyal medyadan tepki gelirken, sokağa da mikrofon uzattık. Mikrofonumuza konuşan yurttaşlar işsizlik, atama, ekonomik kriz ve zamlara dikkat çekti.
 
‘Ay sonu değil, ay ortası bile gelmiyor artık’
 
Ekonomik kriz bu kadar derinden hissedilirken gençlerin evlilik hayalleri kuramadığını belirten Handan Altın, asgari ücrete yapılan zammı da yetersiz bulduğunu ifade etti. Handan, “bir kuru soğan, bir kuru ekmek" dönemini yaşadıklarını söyleyerek, "Aslında soğan bile lüks artık. Kilosu 4 liradan başlıyor. Ülkede 4 kişiden 1'i işsizmiş, bu sabah haberlerde okudum. Ben çalışıyorum ama emeğimin karşılığını alamıyorum, aldığım maaşla yetinmeye çalışıyorum. Ay sonunu bırakın ay ortasını bile zor getiriyorum. Bu kadar işsiz genç ne yapsın? Nasıl evlensin? 'Evlenin' diyorlar da bir sorsunlar bakalım 'elde avuçta var mı' diye. Hiçbir şey yapma, sade bir nikah kıy yine yüz bin liradan aşağısı gitmez, çünkü bunun mobilyası var, altını var, beyaz eşyası var. Halk olarak içimiz çok dolu, ağzımızı açsak neler deriz de, başımıza ne gelir sonra onu bilmiyoruz ama geçinemiyoruz. Bu bilinsin" diyerek tepkisini dile getirdi.
 
‘Çocuklarımın erken evlilik yapmasına izin vermeyeceğim’
 
Özlem Biçmiş ise erken evlilik yapan bir kadın. 3 çocuğu olan Özlem, "Çocuklarımın asla erken evlilik yapmasına izin vermeyeceğim" diyerek, "Boyum kadar çocuklarım var. En çok onlara sahip olduğum için mutluyum. Eşimle de bir sorunum yok ama ben bir kadın olarak güvencemi istiyorum. Ekonomik olarak gücümü elime almak istiyorum ama olmuyor. Geçim çok zor, bir kişinin aldığı maaş ile ev geçindirmek imkansız. Biz 20 yıldan fazladır evlenmişiz, etmişiz. Yeni evlenenler nasıl alacak eşyasını, nasıl tutacak salonu, nasıl ağırlayacak misafiri? 20 yıl önce yirmi bine bütün masraflar karşılanırdı. Önce ev kadınları başta olmak üzere bu halka iş imkanı sağlansın. Ev kadınları üretim yapabilsin. Ürettiğini satabilsin. Gençler evlilikten kaçıyor. Artık devir eski devir de değil" diye belirtti. 
 
‘Gençler evlilik değil, iş, huzur, barış istiyor’
 
Şaibe Gerçek ise insanların istediği yaşta evlenebileceğini dile getirerek, bu kararın bireysel bir karar olduğunu belirtti. Şaibe, “Var olan nüfus geçinemiyor, binlerce işsiz genç var, yeni nüfusa bırakacak neyimiz var ki bir de ‘çocuk yapın’ diyorlar. Benim evlilik çağında bir çocuğum var ama asla ona evlen demem. Bu, onun kendi kararı, istediği zaman, doğru insanı bulduğunda evlenmek isterse evlenir ama savaşın her gün kapımızda olduğu, ekonomik olarak elde avuçta bir şeyin olmadığı bir süreçte hiçbir genç evlenmeyi hayal edemiyor. Uzatın gençlere mikrofonu, 10 gençten 8’i iş, huzur, barış istiyor. Öyle bilinçsiz, evlilik meraklısı gençlerin olduğu bir süreci çoktan geride bıraktık. Kimin ne zaman evleneceğini düşüneceğimize oturup bu gençlere nasıl bir gelecek bıraktığımızı düşünüp bence kendimize kızalım” şeklinde konuştu. 
 
‘Evlenmiyorum, bu benim kararım’
 
“İstediğim zaman evlenirim, belki hiç evlenmem. Neden bunun için birileri kendini karar mevkii olarak görüyor ki?” diye soran Gamze Yakut, gençler olarak Meclis’ten ve siyasetçilerden beklentilerinin bundan daha ötesi olduğunu söyledi. Gamze, “Biz birilerinin bizim ne zaman evleneceğimize karar vermesini istemiyoruz. Ben evlenip çocuk yapmak zorunda değilim. Şu an üniversite okuyorum, yarın kaldığım evin kirasını verebilecek miyim bilmiyorum. Derslerden çok kafamı ne yiyeceğime, ne içeceğime, evin kirasına, elektrik, su ve doğalgazına yoruyorum. Her gün kadınlar katlediliyor. Bence önce Meclis’tekiler bunu konuşmalı, bunu tartışmalıdır. Atanamayan binlerce genç var. Atanmaları için ne yapılmalı? Bunu konuşmalılar.  Biz gerçekten çok sıkıldık artık bu tarz konuşmalardan. Evlenmiyorum, bu benim kararım” diye konuştu.