Şırnak'ta istismara tepki: Failler ceza verilmek yerine tayin ediliyor!

  • 09:09 12 Ocak 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak’ta son süreçte okullarda çocukların istismara maruz bırakılmasına karşı tepkilerini dile getiren Cizreliler, “Biz bu kişilerin en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz ama istismar failleri görevlerinden dahi alınmıyor, başka okullara tayin ediliyor. Bu bir çözüm mü” dedi.
 
Türkiye’de çocuk istismarı katlanarak artarken, AKP iktidarının gündeminde “çocuk istismarı faillerine evlilik yoluyla af getiren yasa tasarısı” var. Özellikle dernek, vakıf, okul, cemaatlere ait kurs ve yurtlarda ortaya çıkan cinsel istismarın görmezden gelinmesi, sessiz kalınması ya da istismara ilişkin bilgilerin kamuoyundan gizlenmesi toplumun tepkisine yol açıyor. Her yıl ayrıntılı olarak suç verilerini açıklayan Adalet Bakanlığı, 2018 yılına ait verilerinde, “insan ticareti”, “çocuk düşürtme”, “pornografi” gibi suç gruplarının istatistiklerini yayımlamış, Bakanlık, 2002 ve 2017 yılları arasındaki ayrıntılı verileri de erişime kapatmıştı. Çocuk istismarına karşı tepkisini en fazla yükselten yine kadınlar. Şırnak’ın Cizre ilçesinde mikrofon uzattığımız Cizreliler, faillerin en ağır cezaları alması çağrısı yaptı.
 
‘Artık çocukları okula bile göndermeye korkuyoruz’
 
Çocuk istismarı haberleriyle her gün her yerde karşılaştıklarını belirten Nuriye Güney, “Faillerin en ağır cezayı almasını istiyoruz. Artık çocuklarımızı dışarıya, okula veya başka bir yere gönderemiyoruz. Dünya bunlar yüzünden kirlendi” dedi.
 
İstismarın artmasındaki nedenin cezasızlık olduğuna dikkat çeken Meliha Topçu, “Bu tür kirli zihniyete sahip insanların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz. Eğer failler cezalandırılırsa istismar da azalır. Çocuklarımızı rahatça dışarıya çıkaramıyoruz. Her gün istismar haberleri duyuyoruz. Yeter artık bir çözüm bulunsun” dedi.
 
‘Artık nasıl güvenelim okullara?’
 
Gülbahar Yıldız da çocukların en çok güvende olmaları gereken yerlerde istismara maruz kaldığını belirterek, okulların bu alanlardan biri olduğuna dikkat çekti. “Bir insan nasıl bir çocuğa istismarda bulunuyor” diyerek tepkisini dile getiren Gülbahar, “Artık okullarda öğretmenler ve müdürler çocukları istismara maruz bırakıyorlar. Biz çocuklarımızı onlara teslim ediyoruz, onlar da bunu yapıyor. Artık hiçbir güvenimiz kalmadı. Nasıl güvenelim okullara? Faillere ağırlaştırılmış müebbet vermeleri gerekiyor” diye konuştu.
 
‘Faillere ceza beklerken tayin ediliyorlar’
 
Ayşe Kolay ise cezasızlık bir yana faillerin ödüllendirildiğini belirterek, şunları söyledi: “Biz bu kişilerin en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz ama istismar failleri görevlerinden dahi alınmıyor, başka okullara tayin ediliyor. Bu bir çözüm mü? Bunlar başka okullarda başka öğrencileri de istismara maruz bırakırlar.”
 
‘Nasıl güveneceğiz?’ 
 
İstismar faillerinin tutuklanmamasına dikkat çeken Neriman Güngör, “Neden yaşananlara göz yumuluyor” diye sordu. Okulda, dışarıda çocukların her an istismar ve şiddetle karşı karşıya kaldığını belirten Neriman, “Artık nasıl bu yargıya, bu eğitim sistemine güveneceğiz? Çocukları nasıl emanet edeceğiz müdürlere, öğretmenlere?” dedi.
 
Arif Yümlü, cinsel istismarın giderek arttığına işaret ederek, şunları söyledi: “Sürekli çocuklarımızı takip ediyoruz, onlarla her yere gidip geliyoruz. Devletin artık üzerinde durması ve bu kişileri en ağır şekilde cezalandırması gerekiyor. Ama tam tersi bir sessizlik var ve failler cezalandırılmıyor. Tek çözüm bunların ağır bir şekilde cezalandırılması. Toplum sokağa çıkıyor, tepkisini dile getiriyor ama asıl devletin bir an önce bir şey yapması gerekiyor.”