Kongreya Star 4’üncü yılında: Toprağımızı ve onurumuzu koruyacağız

  • 16:07 14 Ocak 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kongreya Star kuruluşunun dördüncü yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Topraklarımızı ve onurumuzu koruyacağız. Faşizmi ve işgali yeneceğiz” dedi.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de Kongreya Star Koordinasyonu, kuruluşunun dördüncü yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Kongreya Star’ın kuruluş yıldönümü bütün devrimci, direnişçi ve savaşçı kadınlara kutlu olsun. Dünya kadın hareketi tarihinden alınan bu miras Kongreya Star tarafından bütün mücadele ve yaşam alanlarında devam edecek. Politik ve ahlaki bir toplum oluşturmak için verilen mücadele, direnişçi ve özgürlük isteyen kadınlar tarafından daha da yükseltilecektir" denildi.
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Rojava’da ilk kadın hareketi 2005’te Yekitiya Star adıyla kuruldu ve toplumsal çalışmalar yaparak örgütlendi. Aynı zamanda PYD içerisinde de kadın siyasetinin geliştirilmesi için kadınların özerk çalışmaları olarak örgütlendi. 2005’ten 2011’e kadar Suriye devletinin zorba ve zulüm zihniyetine karşı birçok çalışma yürütüldü. Yekitiya Star kadınları tarafından verilen mücadelelerde ağır bedeller ödendi. Bu direnişlerde birçok kadın gözaltına alındı, işkence edildi ve kaybedildi. Direnişçi kadınlardan Nazliye Keçel, devlet tarafından kaybedildi ve akıbeti hala belli değil.
 
‘Eşbaşkanlık tüm dünyada model oldu’
 
Kadın özgürlüğü ve eşitliği için çalışmalarını Kongreya Star ismiyle devam ettirdi. Kadın özgürlük mücadelesi Yekitiya Star’ın kazanım ve deneyimleri temelinde kurulan Kongreya Star ile daha da güçlendi. Şimdi de özerk bir sosyal ve politik örgütlülükle birçok mücadele alanında kadın özerk sistemi kurulmuştur. Eşbaşkanlık sistemi hem Ortadoğu hem de bütün dünyada bir model oldu.
 
‘Meclis ve komünler Kongreya Star çatısında örgütlendi’
 
Kongreya Star, dünya kadın özgürlük hareketi mirasını devraldı ve özellikle Yekitiya Star’ın kuruluş temeli ile rol ve misyonunu oynayarak, çalışma ve mücadelesine daha geniş çaplı devam ediyor. A’dan Z’ye bütün komün ve meclislerinde kadınlar Kongreya Star çatısı altında örgütlendiler ve Rojava Devrimi’nde rol oynadı.  Örgütlü kadınların gücü, özgür, eşit kadını ve demokratik toplumu ifade ediyor. Kongreya Star’da vücut bulan bu ifade zorbalığa, işgale, erkek egemen zihniyetinin şiddetine karşı mücadele yürütüyor. Aynı zamanda taciz, cinsel istismar, çocuk yaşta evlilik, çok eşlilik, katliam, kadın cinayetlerine karşı toplumsal mücadele yürütüyor. Binlerce kadın Kongreya Star öncülüğünde düzenlenen ve kadın haklarını savunan eylemlerle dünyaya örnek oldu.
 
‘Faşizmi ve işgali yeneceğiz’
 
Bu esasta Kongreya Star’ın kuruluş yıldönümü bir kez daha bütün devrimci, özgürlükçü, direnişçi kadınlara kutlu olsun. Özgürlük, mücadele ve eşitlik uğruna canını feda edenleri, özgür bir yaşam yolunda şehit düşenleri anıyoruz. Özgürlük yolunda şehit düşen kadın arkadaşlarımızın hayallerini esas alarak, özgür ve demokratik bir yaşam inşa etmeyi amaçladığımızı belirtiyoruz. Kongreya Star’ın kuruluş yıl dönümünü şehit Hevrîn Xelef’e, Amara Rênas’a,  Aqide Ana’ya atfediyor ve 'Topraklarımızı ve onurumuzu koruyacağız. Faşizmi ve işgali yeneceğiz' diyoruz.”