TJA ve HDP’li kadınlar: Gülistan Doku nerede?

  • 13:12 20 Ocak 2020
  • Güncel
İSTANBUL - HDP İstanbul Kadın Meclisi ve TJA aktivistleri Dersim’de 16 gündür kayıp olan Gülistan Doku’nun akıbetini sorarak bir an önce bulunmasını istedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Dersim’de 16 gündür kayıp olan ve kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun akıbetini sormak için HDP İstanbul İl binasında basın toplantısı düzenledi. “Gülistan Doku nerede” pankartının yer aldığı toplantıya HDP İstanbul Milletvekili Dılşat Canbaz ve HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü katıldı. 
 
Toplantıda söz alan Dilşat Canbaz, herkesin birbirini tanıdığı bir yerde o kadar sese ve o kadar çağrıya rağmen Gülistan’ın neden bulunamadığını sorarak, “Burada da görüyoruz iktidarın kadınlardan nasıl korktuğunu.  Dersim’de Gülistan için yapılan basın açıklamalarına saldırıyorlar” ifadelerini kullandı. 
 
Bir şeylerin üstünün kapatıldığına ve Dersim’de özel savaş politikalarının uygulandığına dikkat çeken Dilşat şöyle devam etti: “O kadar aramaya rağmen hala bulunamıyor. Gülistan bulunana kadar biz kadın meclisi olarak oradaki baro ve kadın meclisleriyle de hareket etmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar olarak bunun peşini bırakmayacağız.”
 
Ardından konuşan Ayşe Sürücü ise, günlerdir kayıp olan Gülistan’ın neden hala bulunamadığını sordu. Ayşe, Gülistan’ın kaybolmasının yıllardır Dersim üzerinde yürütülen özel savaş politikalarının bir parçası olduğunu söyledi. 
 
‘Cezasızlık politikalarının sonucu’
 
Daha sonra basın metnini okuyan TJA aktivisti Besra İşsever, dünden bugüne özel savaş politikaları ile Dersim'e yönelenlerin doğasıyla, kültürüyle bir bütün olarak yaşamın her alanında tahakküm, talan ve yozlaşma ile toplumsallığı ele geçirmek, aynı zamanda kendi çarkı içinde öğütmek istediğini söyledi. Dersim’de kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet, taciz, tecavüzde kent tarihinde görülmemiş düzeyde arttığının altını çizen Besra, “Bu elbette Dersim özelinde savaş politikalarının ve genel olarak ise istismarcılara af getirme anlayışının ve cezasızlık politikalarının bir sonucudur” şeklinde konuştu.
 
‘Kadın düşmanı politikalarınızla savaşacağız’
 
Gülistan’ın 16 gündür kayıp olduğunu söyleyen Besra, kadınlar sokaklarda Gülistan’ı aramak istediğinde ise yasaklar getirildiğine işaret etti.  "Gülistan nerede?" sorusunun kimleri neden rahatsız ettiğine değinen Besra, şunları dile getirdi: “Kadınlar tecavüze uğruyor, katlediliyor ve kaybediliyor. Katillere iyi hal indirimi uygulanıyor katliamların önü açılıyor. Dersim'de sokakların dolup taşması Gülistan’ı aramak, sorumluların ortaya çıkmasını talep etmek neden engelleniyor? 2019 da 474 kadın erkekler tarafından katledildi. Bizler bir kadın daha eksilmesin diyoruz, bir kadın daha erkekler tarafından katledilmesin diyoruz. Kadın cinayetleri münferit değil politiktir diyoruz. Ve bunların karşısında kadın dayanışmamızla tüm sorumluların hesap vermesi, cezalandırılması için mücadele ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun tüm kadınların yanında olacak kadın düşmanı politikalarınızla savaşacağız. Gülistan’ın akıbetini açığa çıkarana dek direnişimiz sürecek. Kadınları katleden, susturan, biat ettirmek isteyen sisteme kaybettirecek olan bizler kazanacağız. Kadın dayanışması kazanacak.”