TJA'lı kadınlar: Gülistan Doku'nun kaybolmasının üstü örtülmeye çalışılıyor

  • 14:15 20 Ocak 2020
  • Güncel
URFA - TJA’lı kadınlar 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’ya ilişkin yaptığı açıklamada, “Olayların üstünün örtülmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu da topluma bir mesajdır. Kürt genç kadınlar şahsında Kürt kadınlarına karşı özel savaş politikaları kapsamında sistematik bir politika haline getirilmeye çalışılıyor” dedi.
 
Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Üniversite Öğrencisi Gülistan Doku’ya ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi kadınlar ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi kadınlar HDP Şube binasında basın açıklaması yaptı. Kadınlar adına açıklamayı okuyan HDP İl Eşbaşkanı Emine Çetiner, tam 16 gündür Gülistan Doku'dan haber alınamadığına dikkat çekerek, devlet yetkililerinin yıllardır Dersim'de ‘uçan kuştan dahi haberimiz’ var dediğini ancak Gülistan’dan haberdar olmadıklarını belirtti. “Kameralarla donatılmış kentlerde insanlar  nasıl kayboluyor, bulunamıyor” diye soran Emine, etkili bir soruşturma yürütülmediğini ifade etti.
 
‘Aramalar sınırlı yapılıyor’
 
Yetkililerin verdiği bilgilerin kendilerinde şüphe uyandırdığını aktaran Emine, “Aramalar sınırlı yapılıyor. Bugün Gülistan Doku’nun kaybolmasını, bulunamamasının gerekçelerini yaratanlar ile kadınların hesap sormasını engelleyen aynı kişilerdir. Özelikle son 16 gündür ortaya çıkan ve gündemleşen taciz ve tecavüz vakalarının, kadın özgürlük mücadelesi açısından tarihi değere sahip kentlerin başında gelen Dersimde yaşanması tesadüf değildir. Dersim günlerdir kaybolan Gülistan Doku ve Pertek ilçesinde çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları ile gündeme oturmuştur. Medyada yer alan ve özel savaş politikalarının ürettiği yeni yöntemlerden biri olarak geliştirilen bu taciz ve tecavüz kültürünü ortaya koyan iddiaları araştıran gazeteci ve basın organları iddialar üzerine edindikleri bilgileri kamuoyunu aydınlatmak amaçlı yaptıkları haberlerle paylaştı ve bunun üzerinden hedef alındılar” dedi.
 
‘Gülistan Doku nerede’
 
Tüm bunların iktidarın yürüttüğü özel savaş politikalarından ve şiddet üreten siyasetten bağımsız olmadığını kaydeden Emine, özelikle bölgede göz yumma ve cezasızlık siyasetinin yürütülmekte olduğunu vurguladı. Emine, “Olayların üstünün örtülmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu da topluma bir mesajdır. Kürt genç kadınlar şahsında Kürt kadınlarına karşı özel savaş politikaları kapsamında (düşürme, taciz, tecavüz, şiddet) sistematik bir politika haline getirilmeye çalışılıyor. Tecavüzlere, kadın cinayetlerine, homofobiye, cinsiyetçiliğe erkek egemen sisteme isyan ediyoruz. 16 gündür soruyoruz ‘Gülistan Doku nerede’ diyoruz” diye belirtti.
 
Açıklama, “Gülistan Doku nerede” sloganlarıyla sona erdi.