Siyasetçilerden Nurcan Bakır’ın ailesine başsağlığı ziyareti

  • 15:17 20 Ocak 2020
  • Güncel
ADANA - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz beraberindekiler, cezaevinde yaşamına son veren Nurcan Bakır'ın ailesini ziyaret ederek, başsağlığı diledi.  
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Tevgera Jinên (TJA) aktivistleri ve çok sayıda partili ile birlikte tutuklu bulunduğu Burhaniye Cezaevi'nde, gerçekleştirdiği protesto eylemi ile yaşanan hak ihlallerine karşı yaşamına son veren Nurcan Bakır'ın ailesini ziyaret etti.
 
Nurcan’ın Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Havuzbahçe Mahallesi'nde ikamet eden ailesi, Leyla ve beraberindekileri kapıda karşıladı. O esnada kalabalıktan "Şehit namirin" sloganı yükseldi.
 
 ‘Tek bir anne kalsak da mücadeleden dönmeyeceğiz’
 
Aile fertlerine başsağlığı dileklerinde bulunan Leyla, duygusal anlar yaşadı. Nurcan şahsında yaşamını yitirenleri anan Leyla, 28 yıldır cezaevinde olan Nurcan’ın hiçbir zaman baskı ve zulme boyun eğmediğini söyledi. Leyla şöyle devam etti: " Nurcan niye bu yola çıkmıştı? Kürt halkının dili ve kimliği kabul edilsin diye bu yola çıkmıştı. Belki evlerimizde fazla haberimiz olmuyor ama zindanlarda da çok büyük baskılar ve zulümler oluyor. Bu zulümlere rağmen arkadaşlarımız onlara boyun eğmediler. Siyasi tutsaklar mücadelelerini orada da devam ettiriyorlar. Sayın Abdullah Öcalan'da 20 yıldır tecrit altında. Büyük bir tecrit olmasına rağmen yine de ‘barış ve özgürlük’ diyor. Diyor ki; ‘Gelin bir haftada bu savaşı bitirelim’. Ama devlet savaştan geri adım atmıyor. Halepçe'den Ağrı'ya, Zilan'a ve Roboski'ye kadar katliamlar yaparak. Dediler ki belki Kürtler bu mücadelesinden vazgeçerler. Vallahi dönmeyiz. Tek bir anne olarak kalsak da yine de mücadeleden dönmeyeceğiz. Şehitler yolumuzu aydınlatıyor. Nurcan'ın mekanı cennettir. Bütün Kürt halkının başı sağ olsun." 
 
 ‘Halkın özgürlüğü için mücadeleyi büyüteceğiz’
 
Aileye baş sağlığında bulunarak sözlerine başlayan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de, verilen bedellere sahip çıkmak gerektiğini ifade etti. Saliha, “Mücadelemizi yükseltip, Kürdistan özgürleşene kadar devam ettirmemiz gerekiyor. Bizler bu halkın öncüleri olarak Kürdistan şehitlerine ve Nurcan'a söz veriyoruz. Mücadelesini büyütüp, yükselteceğiz. Kürt halkının mücadelesi ve duruşu bütün dünyaya yayılmış durumda. Bizler de bu halkın özgürlüğü için mücadeleyi büyüteceğiz" diye konuştu. 
 
HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise, Nurcan’ın eyleminin tüm kesimlere yapılan baskılara bir “isyan” olduğunu vurguladı. 
 
Heyet daha sonra aile ile vedalaşarak evden ayrıldı.