Kuran kursunda cinsel istismar faillerine 139 yıl hapis cezası

  • 18:34 20 Ocak 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Ümraniye’de Fıkıh-Der’e bağlı Kuran kursunda yatılı kalan çok sayıda çocuğu cinsel istismara maruz bırakan failler Tarık Bektaş, Ömer Işıktekin ve Hacı Serkan Bektaş’ın yargılandığı davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti iyi hal indirimi uygulayarak üç faile toplam 139 yıl hapis cezası verdi.
 
İstanbul’un Ümraniye ilçesinde 2019 Eylül ayında Fıkıh-Der’e ait Kuran kursunda çok sayıda çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasının ardından failler Tarık Bektaş, Hacı Serkan Bektaş ve Ömer Işıktekin hakkında açılan davanın karar duruşması Anadolu Adliyesi 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıkların "çocuğun zincirleme cinsel istismarı" ve "çocuğa eziyet" suçlarından tutuklu yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına sanıklar ile taraf avukatları ve aileleri katıldı.
 
Sanıklar mahkemede yaptıkları savunmalarda kendilerine iftira atıldığını iddia ederek beraat talep etti.
 
Mahkeme heyeti, sanıkların tümüne iyi hal indirimi uyguladı. Mahkeme heyeti sanık Ömer Işıktekin’i dört öğrenciye yönelik "çocuğun zincirleme istismarı" suçundan 70 yıl 3 ay 22 gün, üç öğrenciye yönelik "çocuğa eziyet" suçundan da 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Tutuklu sanık Hacı Serkan Bektaş’a iki öğrenciye yönelik "zincirleme cinsel istismar" suçundan 37 yıl 6 ay, kardeşi Tarık Bektaş’a ise bir öğrenciye yönelik "zincirleme cinsel istismar" suçundan 25 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı.