DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz: Halkımız ulusal ittifakı sağlamıştır

  • 09:07 21 Ocak 2020
  • Güncel
Beritan Canözer-Medya Üren
 
DİYARBAKIR - İki gün süren Ulusal Birlik Çalıştay’ında önemli tartışmaların gerçekleştiğini söyleyen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Dört parça Kürdistan’da bulunan halkımız değerlerimize yönelik saldırılara karşı gösterdiği ortak savunma ile aslında ulusal ittifakını sağlamıştır. Bunu kalıcı kılmak için bir çalışma ve mücadele içinde olacağız” dedi.
 
Diyarbakır’da 18-19 Ocak’ta 9 Kürt partisinin gerçekleştirdiği Kürdistani İttifak Çalışması kapsamında düzenlenen "Ulusal Birlik Çalıştayı"ndaki tartışmaların sonrasında belirlenen yol haritası kamuoyuyla paylaşıldı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, tartışmaları ve alınan kararları değerlendirdi. Kürt partilerin, siyasetçilerin, aydınların ve Kürt halkının uzun süredir kendi aralarındaki ulusal birliği sağlamak konusunu gündemine aldığını söyleyen Saliha, 2012’de de benzer bir sürecin yaşandığını ve 2013’te kongre çalışmaları başlatıldığını anımsattı.
 
'4 parçada elde ettiğimiz statüler var'
 
Bölgedeki siyasi partilerin bir araya gelerek çalışma yürütmesinde bir ilki yaşadıklarını ifade eden Saliha, bu çalıştayı “tarihi bir çalışma” olarak değerlendirdi. Kürtlerin hem Federe Kürdistan Bölgesi’nde hem de Kuzey ve Doğu Suriye’de kazanımları ve statüleri olduğuna işaret eden Saliha, “Kuzey Kürdistan’da yerelde ve demokratik siyasette elde edilmiş büyük kazanımlar var. Rojhilat Kürdistanı’nda da toplumsal bir zemin var ve İran’da yaşanan gelişmelerin demokratik bir ittifaka zemin oluşturabileceğini görebiliyoruz” diye belirtti.
 
‘Halkımız ulusal ittifakını sağlamıştır’
 
Kürtlerin, içinde bulundukları sistemlerin ve devletlerin karşısında kendilerini var etme mücadelelerinin devam ettiğine işaret eden Saliha, Kürtlerin kazanımlarının korunması, büyütülmesi, kalıcı hale getirilmesi ve ulusal ittifaklarını oluşturması gerekliliği üzerinden 2019 Eylül ayından bu yana Kürt siyasi partilerle bir dizi toplantı gerçekleştirdiklerini aktardı. Saliha, “Dört parça Kürdistan’da bulunan halkımız değerlerimize yönelik saldırılara karşı gösterdiği ortak savunma ile aslında ulusal ittifakını sağlamıştır. Bunu kalıcı kılmak için bir çalışma ve mücadele içinde olacağız” dedi.
 
‘Çok fazla görüş ve öneri geldi’
 
Çalıştayın üç konu başlığı üzerinden yürütüldüğünü ve yoğun tartışmaların yaşandığını ifade eden Saliha, şunları belirtti: “Hangi model, yol ve yöntem uygulanmalı, ne yapabiliriz üzerinden tartıştık. Yine ulusal meclis mi, kongre mi yoksa demokratik cephe mi daha etkili olur, hangisi daha kabul görür tartışmasını yürüttük. Çok derinlikli ve herkesin katıldığı, öneride bulunduğu bir çalıştay oldu. Buradan bize gelen görüş ve önerileri derleyip, karara bağlamak için bir komisyonun oluşturulması, diplomasinin yürütülmesi, bugün burada olmayan kesimlerin buraya dahil edilmesi gibi konuların hepsine ilişkin yoğun bir çalışmanın başlayacağı bir sürece girdik. Çalıştayda bir kararlaşmanın çıkmadığı görünse de aslında kararlaşmaya yönelik çok fazla görüş ve önerinin geldiğini söyleyebilirim.”
 
‘Halkımızın tavrını ve ulusal değerlerimizi esas alacağız’
 
Çalıştaya büyük umutlarla gittiklerini ve umudun çalıştayda kat be kat arttığını söyleyen Saliha, ulusal birlik çalışmalarının sadece siyasi partilerle değil, toplumun tüm katmanları ve paydaşlarıyla yürütülmesi gerektiğini belirtti. Saliha, “Şu an için Kuzey Kürdistan’da var olanlarla bir yol yürüyeceğimizi ve bu yolu yürürken diğer parçalarla da diyalogda olacağımızı söylemek istiyorum. Kalıcı ittifakı dört parça Kürdistan’da bütün Kürt halkının kazanımları ve ulusal değerlerinin kalıcı hale gelmesi için bir çalışma ve mücadele içinde olacağımızı belirtebilirim” diye konuştu.
 
Saliha sözlerini şöyle sürdürdü: “Ulusal birlik için diğer parçalarda bulunan liderler, siyasetçiler, sözü geçen din alimleri ve kadınlarla görüşüyoruz. Ulusal birlik için hiçbir parçadan şu ana kadar olumsuz bir tepki almadık. Rojava’da TEV-DEM ile ulusal birlik ile ilgili bazı görüşmeler yapıyoruz. Onların da bu konuda ciddi çalışmaları ve çağrıları var. Siyasi partiler olmasa bile dört parçada bulunan halkın ulusal birlik için adım atacağından kuşkumuz yok. Ulusal birliği en çok talep eden halkın kendisi ve biz bunun için öncülük ediyoruz. Bizim de esas aldığımız ve alacağımız halkımızın tavrı ve ulusal değerlerimizdir.”