‘Kanser hastası Ahmet neden yanında annesi olmadan tedaviye zorlanıyor?

  • 12:47 21 Ocak 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, kemik kanseri hastası Ahmet Burhan Ataç’ın tedavi için yurtdışına anne ve babası yanında olmadan gitmek zorunda kalmasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, 8 yaşındaki kemik kanseri hastası Ahmet Burhan Ataç’ın tedavi için Almanya’nın Köln kentine anne ve babası olmaksızın gitmek zorunda kalmasını Meclis’e taşıdı. Meral konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
‘Zekiye Ataç’ın başvuruları kabul edilmedi’
 
Önergede, babası Reha Ataç’ın cezaevinde olduğu, annesi Zekiye Ataç’ın ise yurt dışına çıkış yasağı olduğu için 70 yaşındaki babaannesi ile gitmek zorunda kalan Ahmet’in kanser hastalığının 4.evresinde olduğunun belirtildi. Önergenin devamında şöyle denildi: “Ahmet Burhan Ataç’ın kanser hastalığı 4. evresinde olup yürüyememektedir. Böylesi bir durumda yurtdışına tedavi için giden çocuğun yanında annesinin bulunması en tabii insan hakkıdır. Pasaportu iptal edilen anne Zekiye Ataç, Ahmet'in zaruri ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz durumda olduğunu ifade etmektedir. Tümörün Ahmet'in ayak kemiklerini kapladığını belirten Zekiye Ataç, oğlunun ilerleyen kanser hastalığını atlatmada yanında olabilmek için çeşitli başvurularda bulunmuş olmasına rağmen başvuruları kabul edilmemiştir.”
 
Önergede Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan şu soruları cevaplaması istendi: 
 
“*Cumhurbaşkanının geçtiğimiz yıl yapmış olduğu açıklamasında pasaportlar üzerine konulan kayıtların kaldırılacağı ifade edilmiş olmasına rağmen neden pasaportlar üzerine konulan tahditler kaldırılmamıştır?
 
*Halihazırda pasaportu iptal edilen, pasaportuna tahdit konulan, pasaportlarına zayi kaydı düşürülerek yurtdışına çıkışı engellenen kişi sayısı nedir?
 
*Cumhurbaşkanı tarafından yapılan pasaportlara konulan tahditlerin kaldırılacağı yönündeki açıklamanın ardından kaç pasaport üzerindeki tahdit kaldırılmış, kaç yurttaşın yurtdışı çıkış yasağı kaldırılmıştır?
 
*Halihazırda sağlık gerekçesiyle yurtdışına çıkış için başvuran kişi sayısı nedir? Kaç başvuru kabul edilmiş, kaçı reddedilmiştir?
 
*Zekiye Ataç’a pasaport çıkarılmamasının sebebi nedir? Zekiye Ataç’ın yurtdışına çıkış için yaptığı pasaport başvuruları neden kabul edilmemektedir? Zekiye Ataç’ın oğlu Ahmet Burhan Ataç’ın ağır kanser hastası olması ve tedavi için yurtdışına gitmek zorunda kalması annesinin yurtdışı engelinin kaldırılması için yeterli değil midir? Ahmet Burhan Ataç neden yanında annesi olmaksızın tedaviye zorlanmaktadır? Ahmet Burhan Ataç’ın annesinin yurtdışına gidebilmesi için bir çalışma yürütülecek midir?
 
*Sağlık hakkı en tabii insan haklarından olup bu bağlamda neden tedavi için yurtdışına çıkışlar pasaportlara konulan tahditlerle engelleniyor? Bu ağır hak ihlallerinin önlenmesine dair bir çalışma yürütülecek midir?
 
*Pasaport iptali, tahdit konulması gibi engellemelerde kriter nedir?
 
*Tahditlerin kaldırılması ve yine yeni pasaportların çıkarılması hangi kriterlere göre yapılmaktadır?
 
*Pasaportlara konulan tahditler ve yurtdışına çıkış engeline ilişkin uygulama ile amaçlanan nedir? Bu uygulamaların kişilerin seyahat özgürlüğünün yanı sıra yaşam hakkı, sağlık hakkı gibi en temel hakları ihlal boyutu nazara alındığında amaca uygun olup olmadığı değerlendirilmiş midir? 
 
*Kişilerin seyahat özgürlüğü hangi dayanakla engellenmektedir? Bu durum aynı zamanda Anayasa ihlali değil midir?
 
*Pasaport engeli nedeniyle sağlık, eğitim, çalışma ve sair hakların engellenmesi nedeniyle 4 yıldır yaşanan mağduriyetin bilançosu çıkarılmış mıdır? 
 
*Yurttaşların pasaport engeli nedeniyle yurtdışına gidememek yahut ülkeye giriş yapamamaktan kaynaklı tüm mağduriyetlerinin giderilmesine dönük bir çalışma yapılacak mıdır? 
 
*Pasaportlara konulan tahditlere ilişkin olarak Ahmet Burhan Ataç özelinde ve  Ahmet  ile benzer durumda olanlar için genel olarak;  ilerde telafisi mümkün olmayan zararların meydana gelmesi halinde sorumluluğu üzerinize alıyor musunuz? Yoksa yurttaşların yaşam hakkı başta olmak üzere temel haklarını ihlal eden bu düzenlemenin sonlandırılması için ivedi bir çalışma yürütülmesi gündeminizde olacak mıdır?
 
*Yurttaşların pasaport engeli ne zaman kaldırılacaktır?”