‘Devlet insanları bir dilim ekmeğe muhtaç etti’

  • 09:05 22 Ocak 2020
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Ekonomik kriz nedeniyle pazardan eli boş dönen kadınlar, krizi inkar eden sorumluların artık bir adım atması gerektiğini belirterek, “Devlet insanları bir dilim ekmeğe muhtaç etti. Zam üstüne zam geliyor, ülke batmış durumda” dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Şimdi ihya dönemini yaşıyoruz. Kriz filan sakın ha bunlara aldırmayın, bunların hepsi manipülasyondur, bizde kriz filan yok” açıklamaları yaparken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da “Kriz, battı, bitti' diyenlerin hüsrana uğradığı bir dönemi artık geride bırakıyoruz" sözlerini kullandı. İktidarda bulunanlar Türkiye’de ekonomik kriz olmadığını savunurken, krizin doğrudan mağdur ettiği kadınlar ise pazardan elleri boş eve dönüyor. 
 
'Psikolojimiz bozuldu’ 
 
Ekonominin düzeldiğini söyleyenlerin halkın durumundan haberi bile olmadığını belirten Fatma Akta, “Onlar pazara gidip de evin ihtiyaçlarını almak zorunda değiller. Bir de gelip bize sorsunlar. Tezgahlara bakıyorum, elim boş dönüyorum. Bir şeyler alınacak gibi değil. Yetkililere sesleniyorum bu fakir fukara ölecek açlıktan. Dolaplarımız bomboş. Onlar maaşlarını alıyorlar fakir fukarada rezil oluyor. 7 çocuğum var 2 ayda bir 550 TL, senede 2 kez 200 TL yardım alıyordum onu da kestiler. Nasıl yapacağız bilmiyoruz. Çocukları bile okuldan almak zorunda kaldım. Tüp, elektrik, su almış başını gidiyor. Halk ekmek alıyorduk onun da fiyatı arttı. Sıkıntı üstüne sıkıntı artık psikolojimiz bozuldu” dedi. 
 
‘Milleti ekmeğe muhtaç hale getirdiler’ 
 
Halkın ortak sorununun işsizlik ve yoksulluk olduğunu ama iktidarın görmezden geldiğini kaydeden Ayşe Aliş de şunları dile getirdi: "Devlet milleti bir dilim ekmeğe muhtaç etti. Kendileri dünyanın parasını alıyor ama bize gelince ‘2 bin 300 yeter’ diyorlar. Bunu dahi alamayanlar var onlar ne yapacak? Her yıl önceki yıldan daha kötü oluyor. Emekliyiz 2 bin TL alıyoruz. Su, elektrik, yakacak derken bir şey kalmıyor.” 
 
'Gençlerin parası yok, işi yok, geleceği yok’ 
 
Tayyip Erdoğan'ın evliliğe teşvik etmek yerine gençliğe bir gelecek hazırlaması gerektiğini belirten Fikriye Kocaba, "Niye gençler evlenmiyor? Parasız ve geleceksiz oldukları için evlenemiyorlar. 5 çocuğum var hiçbirini de bu şartlarda evlendirmem. Karnımızı dahi zor doyuruyoruz. 300 TL ile pazara geldim, bir elim bile dolmuyor. 4 tane öğrenci evde. Ne olacak böyle, her şeye zam zam” diye konuştu. 
 
'Ülke batmış durumda' 
 
Hacer Varlı da emekli aylığıyla geçindiklerini belirterek, “Emekli maaşlarına zam gelmesini istiyoruz,  ekonomik şartlarını düzeltmesini istiyoruz. Ülke batmış kimsenin haberi yok. Birkaç yıl sonra daha da kötü olacak. Son noktada insanlar açlıktan ölecek” dedi. 
 
'Çocuklarımız ayakkabısız' 
 
Ayşe Bayram, aldıkları sosyal yardımın kesildiğini belirterek, “Çocuklar okula harçlıksız gidiyor, ayakkabı bile alamadık. Maaş yetmiyor, sabah akşam evde kavga var. Psikolojimiz bozuldu. İş yok, para yok, her gün yeni bir zam yapılıyor. Nereye kadar böyle gidecek” diye sordu.