‘Kömür yardımı’ başvurusu valilik tarafından reddedildi

  • 09:06 22 Ocak 2020
  • Yaşam
Hikmet Tunç
 
VAN - Edremit’te Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yapması gereken kömür yardımından yıllardır yararlanamayan Zehra Tanayir, buna gerekçe olarak “başvurusunun valilik tarafından reddedildiğinin” söylendiğini aktardı.
 
Ekonomik kriz nedeniyle yaşam koşullarının zorluğu, kış aylarında katbekat artıyor. Ekonomik krizin yükü işsizlik ve ağır vergiler olarak yurttaşların omuzlarına yükleniyor. Kış aylarında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ailelere kömür dağıtımı yapılması gerekirken, birçok aile bu yardımdan yararlanamadı. Van'da sıcaklık gece eksi 15 dereceye kadar düşerken, bazı ilçelerde bu rakam eksi 20’yi de buluyor. Kar yağışı ve soğukların artması nedeniyle ısınma ihtiyacını karşılayamayan yurttaşlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan kömür yardımının bazı mahalle ve köylere hala yapılmadığını söyledi. Tonu bin 500 TL’yi bulan kömürü alamayan yurttaşlar, kalitesiz olmasına rağmen vakfın verdiği kömürle ısınmak zorunda kaldığını, ancak bu yıl onun da gelmediğini dile getirdi.
 
‘Kömür yardımı Valilik tarafından iptal edildi’
 
Edremit ilçesine bağlı Bakraçlı (Yedikilise) Mahallesi’nde yaşayan ve yıllardır dar gelirli ailelere dağıtılan kömür yardımından yararlanmadığını belirten yurttaşlardan Zehra Tayanir,  “Ailede sigortalı çalışan kimse yok.  Vakfa defalarca gidip müracaat ettim. Vakıftaki ilgili kişiler kömür yardımı talebimin başvurusunu not alarak, bana ‘6 ay sonra gel’ dediler. 6 ay sonra tekrar gittiğimde bu defa başvurumun Valilikçe iptal edildiğini söylediler” diye konuştu.
 
‘Isınma ihtiyacını akraba ve komşulardan temin ediyorum’
 
Önceki yıl yine aynı gerekçelerle kömür yardımı alamadığını dile getiren Zehra, maddi sorunlar yaşadığı için akrabaların ve komşuların yakacak yardımıyla kışı geçirdiğini söyledi. Zehra, “Bu yıl da komşu ve akrabaların birer torba kömürüyle kışı geçirmek zorunda kalacağız” dedi.
 
“Krizin de etkisiyle artık kimse kimseye yardım etmiyor” diyen Zehra, “10 kişilik evde sadece bir tane odada soba yakabiliyorum. Üşümesin diye çocuklarımı aynı odada yatırıyorum. Havalar aşırı soğuk olduğu için günün 24 saati sobayı ısıtmak durumunda kalıyorum. Sabit bir gelirim yok. Bu kış da boğazımızdan kısıp, yakacağa yatıracağız” ifadelerini kullandı.
 
‘Kömürün dumanı, tozu hem doğaya hem de bize zararlı’
 
Muhtarlıktan gelen isim listesinde vakıfça kendisine kömür yardımı yapılacağını belirten Sultan Tayan ise şunları söyledi: “Sadece 40 torba ve kötü bir kömür. Tozu, külü oldukça fazla ama durumumuz el vermediği için yakıyoruz. Kömürün tonu bin 500 TL. Nasıl alacağız? Kış bitiyor ortada hala kömür yok.”
 
‘Çocuklar ısınamıyor’ 
 
Nazime İrat da ısınamadıkları için çocukların sık sık hastalandığını dile getirerek, “Odunu kendi bahçemizden temin ediyoruz. Kışın ortasında hala sadece odun yakıyoruz. Vakfa defalarca başvurduk. Muhtar sürekli yardımın yapılacağını söylüyor. Ama daha kömür gelmedi” ifadelerini kullandı. Nazime, yetkilileri arayarak durumlarını anlattıklarında ise kendilerine, “Kömür yardımı yaptık. Siz de gelip başvurun. Durumunuz değerlendirilecek” denildiğini aktardı.