Van cezaevlerinde 69 hasta tutsak bulunuyor

  • 09:01 23 Ocak 2020
  • Güncel
VAN - TUHAY-DER Van Eşbaşkanı Kudret Temel, Van F ve T Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsak sayısının 69’a yükseldiğini, bunlardan birinin de Siti Gören olduğunu belirterek, “Talebimiz hasta tutsakların başvuruları sonrasında hemen hastaneye götürülmesi, ağır hastaların ise tahliye edilmesi” dedi. 
 
İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ve sivil toplum kuruluşlarının tespit edebildiği rakamlara göre Türkiye cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere bin 334 hasta tutsak var. Hasta tutsakların durumu, cezaevi koşullarından, revir ve ring aracında yaşanan uygulamalardan hastanede kelepçeli muayeneye kadar bir dizi hak ihlali nedeniyle giderek ağırlaşıyor, birçoğu cezaevinde yaşamını yitiriyor. Bir hafta önce Siirt E Tipi Cezaevi’nde bulunan 74 yaşındaki hasta tutsak Nebi İlhan yaşamını yitirmişti. 28 yıldır cezaevinde bulunan Nurcan Bakır da baskıları protesto etmek amacıyla 15 Ocak günü tutuklu bulunduğu Burhaniye Cezaevi’nde yaşamına son vermişti. 
 
Hasta tutuklu ve hükümlülerin sayısının giderek arttığı bölgelerden biri de Van. Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) Van Şube Eşbaşkanı Kudret Temel, Van F Tipi ve T Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı cezaevlerinde kalan hasta tutsakların sayısının 69’a yükseldiğini belirterek, tutsakların en ağır hak ihlallerine maruz kaldıklarını dile getirdi. 
 
Farklı hastalıklar bulunuyor
 
Tutsakların hastalıklarına ilişkin bilgi veren Kudret, mide ülseri, fiziksel olarak geçirdikleri kaza sonucu veya rahatsızlıktan kaynaklı kafada, bacakta ve kollarda bulunan platinler, baş ağrısı, migren, karaciğer hastalığı, yüksek tansiyon, sara, sinüzit, hipertansiyon, kronik akciğer, guatr ve bronşitin en fazla görülen hastalıklar olduğunu kaydetti.
 
‘Hasta tutsaklar hastaneye götürülmüyor’ 
 
Aileleri tarafından verilen dilekçelere rağmen tutsakların cezaevinden hastaneye götürülmediğini belirten Kudret, “Tutsaklar ya hastaneye götürülmüyor ya geç götürülüyor ya da götürüldüğü zaman kelepçeli bir şekilde, aradan 3 ay geçtikten sonra götürülüyor. Zaten dört duvar arasındalar ve hastalar. Hastaneye götürmemek vicdansızlıktır. Bu, kabul edilemez bir durumdur” diye konuştu. 
 
‘Yaşı ilerlemiş hasta tutsaklar tahliye edilmeli’
 
Nebi İlhan’ın yaşamını yitirmesini hatırlatan Kudret, “Erken müdahale edilseydi, hastanede tedavi görseydi yaşayabilirdi. Hasta tutsak cezaevi koşullarında nasıl yaşayabilir hele de yaşı ilerlemişken” dedi. Şu anda Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve yaşı ilerleyen hasta tutsaklardan birinin de Siti Gören olduğunu hatırlatan Kudret, “Onun durumu da ağır. Çocuklarını, torunlarını görmeden cezaevinde yaşamını yitirmesin bu tutsaklar. Bizim talebimiz hasta tutsakların başvuruları sonrasında hemen hastaneye götürülmesi ve ağır hastaların ise tahliye edilmesi” diye kaydetti.