Ankara’da üst üste iki deprem, Manisa’da 150’den fazla artçı

  • 10:34 23 Ocak 2020
  • Yaşam
HABER MERKEZİ - Merkez üssü Akyurt ilçesi olan iki deprem meydana geldi. 12 dakika arayla meydana gelen ve sırasıyla 3.8 ve 4.5 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde can ve mal kaybı yaşanmadığı açıklandı. Manisa’da ise dün akşam meydana gelen 5.4 ve 4.4 şiddetinde deprem meydana geldi, 150’den fazla artçı yaşandı.
 
Ankara'nın Akyurt ilçesinde 12 dakika arayla 3.8 ve 4.5 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Akyurt ilçesinde 06.42'de Richter ölçeğine göre 3.8 ve 06.54'te 4.5 büyüklüğünde iki deprem meydana geldiğini duyurdu. İlk depremin yerin 7 kilometre, ikinci depremin ise 14 kilometre derinliğinde gerçekleştiği kaydedildi.
 
Depremin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Ankara Valisi Vasip Şahin, depremde can ve mal kaybı yaşanmadığını duyurdu.
 
Manisa’da 5.4 büyüklüğünde deprem
 
Manisa'nın Akhisar ilçesinde de üç dakika adayla iki deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmalar Enstitüsü verilerine göre ilki saat 22.22’de 5.4, ikincisi saat 22.25’te 4.4 şiddetinde gerçekleşen ve panik yaratan depremler çevre illerden de hissedildi. Depremin ardından açıklama yapan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, ilk belirlemelere göre sarsıntı sırasında 3 kişinin balkon ya da pencere gibi yüksek yerden atlamaları sonucu yaralandığını, 1 kişinin ise panik atak sonucu hastanede tedaviye alındığını söyledi. Besim Dutlulu, ilçede ve depremin merkez üssü Musalar köyünde bazı evlerin duvarlarının yıkıldığını ve bazı binalarda da çatlaklar oluştuğunu belirtti. 
 
Manisa Valiliği ise Akhisar ilçesinde deprem sebebiyle 5 metruk binanın yıkıldığını, bazı mahallelerde binalarda çatlaklar oluştuğunu açıkladı. 
 
Artçıları süren deprem sonrası evlerine giremeyen yurttaşlar için çadır kuruldu.
 
Bölgede üç dakika arayla gerçekleşen depremlerin ardından en büyüğü 4.3, en küçüğü 1.3 şiddetinde olan 150’yi aşkın artçı deprem meydana geldi.