Fail Davut Demir’in yargılandığı davada karar çıkmadı

  • 18:24 23 Ocak 2020
  • Hukuk
MERSİN - Öğretmen Kübra Aşkın’ı katleden boşandığı Davut Demir’in yargılandığı dava ertelendi.
 
Mersin'de 14 Şubat 2019 tarihinde boşandığı Davut Demir adlı erkek tarafından katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın 3’ncü duruşması Mersin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 
 
Duruşma öncesi kentte bulunan kadın örgütleri adliye önünde basın açıklaması yaptı.
 
‘İyi hal indirimi almasın diye buradayız’
 
Mersin Kadın Platformu adına açıklama yapan Gizem Tatar, erkek egemen sistemin ve erkek yargıdan güç alan erkeklerin kadınları öldürdüğünü sonra da "haksız tahrik indirimi" ve "İyi hal indirimi" ile ödüllendirilmemesi için adliyede olduklarını söyledi. Gizem, "Kübra Aşkın'ın katili haksız tahrik indirimi almasın, iyi hal indirimi ile ödüllendirilmesin diye buradayız. Erkek yargı, erkekleri cesaretlendiren indirimlerle potansiyel katiller yaratmasın diye buradayız. Artık yeter diye buradayız. Katilin en yüksek cezayı alması için buradayız" dedi. 
 
Açıklamanın ardından kadınlar duruşmaya girdi. Duruşmaya tutuklu sanık Davut Demir ile avukatı, Kübra’nın  ailesi ile avukatı katılırken çok sayıda kadın kurumu da duruşmayı takip etti.
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak sanık Davut Demir'in Kübra’ya ilişkin ortaya attığı iddialarla ilgili konuşan Kübra’nın öğretmen arkadaşları sanığı yalanladı. 
 
‘Kasten öldürdü’
 
Daha sonra söz alan Kübra’nın ablası Zehra Özsel ve kardeşi Saliha Aşkın da, sanığın daha önce hem kendilerini hem de ablalarını "Eve gelinlikle giren kefenle çıkar, sıra aileye de gelecek” söylemleriyle tehditler yağdırdığını belirterek, sanığın ablalarını kasten ve tasarlayarak öldürdüğünü, bunun için de ağır bir şekilde cezalandırılmasını talep etti. 
 
Kübra’nın avukatları da, sanığın boşandıktan sonra Singapur'a gittiğini, orada tüm mal varlığını ailesine teslim ettiğini, yine hem Kübra’nın  hem de ailesinin tehditlerinden dolayı sanığın tutukluluk halinin sürmesini ve "Kasten ve tasarlayarak adam öldürmek" suçuyla da cezalandırılmasını istedi. 
 
Duruşma ertelendi
 
Konuşmaların ardından iddia makamı suçun mahiyetinden ve mütalaa için sanığın tutukluluk halinin devamı yönünde karar verilmesini talep etti. İddia makamından sonra duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti sanığın tutukluluk haline karar vererek, duruşmayı 5 Mart tarihine erteledi.