'Kürtlerin ulusal birliği Maxmur'dan geçer'

  • 09:02 24 Ocak 2020
  • Güncel
Beritan Canözer-Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Maxmur kampında devam eden ambargonun sona erdirilmediği sürece birlikten söz edilemeyeceğinin altını çizen HDP’li Feleknas Uca, "Kürt halkının birliği Maxmur'dan geçer. Orada çocuklar okula gidemezken, hastaneye gidemezken, kadınlar hastaneye gidemediği için ölürlerken biz oturup hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız" dedi. 
 
Federe Kürdistan Bölgesi'nin Maxmur kampında bulunan Kürt halkı, 17 Temmuz 2019'dan bu yana ambargo altında. Sağlık, eğitim, istihdam gibi temel ihtiyaçlardan faydalanamayan halkın günlük yaşamı oldukça zorlaşıyor. Ambargonun başladığı tarihten bu yana 8 kişi yaşamını yitirirken, iki kadın ise doğum sancısı gelmesinin ardından hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, Maxmur kampı üzerindeki ambargoyu eleştirerek, bir an önce kalkması için çağrıda bulundu. 
 
'Ambargo sürecinde 8 kişi yaşamını yitirdi'
 
Özellikle son 6 aydır Maxmur kampı üzerinde ağır bir ambargo olduğunu belirten Feleknas, yüzlerce göçmenin kampta kaldığını hatırlattı. 90'larda bölgede yakılan ve yıkılan köylerden göç eden Kürtlerin Maxmur'a yerleştiğini dile getiren Feleknas, "Burada yaşayan halklar zaten çok zor şartlarda yaşıyorlardı. Şimdi bu şartlar kat be kat zorlaştı. Bu ilk kez olmuyor. Daha önce de ambargo uygulaması olmuştu. Orada bulunan halk kendine yeni bir yaşam kurmuş ve bir şekilde hayatına devam ediyordu. Şimdi 6 aydır Maxmur halkı ambargo altında ve ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Bu kampta olanlar kampın dışına çıkamıyor. Hamile olan kadınlar hastaneye gidemedikleri için çocuklarını kaybettiler. Ulusal birliğin konuşulduğu bir süreçte bu ambargo doğru değildir. Birlik için olumlu yönde adımlar atılması gerekirken ambargo uygulaması yanlıştır. Ambargo, her koşulda ve şartta doğru bulmadığımız bir uygulamadır. Ambargo başladığı günden bu yana 8 insan hayatını kaybetti" diye ifade etti. 
 
'Maxmur halkı zor şartlarda'
 
Feleknas, Maxmur'a gittiğini ve orada bulunan halk ile görüştüğünü de söyleyerek, sağlık, eğitim, ekonomi gibi genel ihtiyaçların hiçbirinden faydalanamadıklarını aktardı. Bu ambargonun biran önce kalkması gerektiğinin altını çizen Feleknas, Kürt halkına yönelik çok yönlü saldırı gerçekleştiğini belirtti. Bu kadar saldırı söz konusu iken, Maxmur üzerindeki ambargonun devam etmesinin birliğe zarar vereceğini vurgulayan Feleknas, "Maxmur kampının Kürt halkı için ne ifade ettiğini iyi gözlemlemek ve ambargoyu bunu göz önünde bulundurarak kaldırmak gerekiyor. Halkımızın ambargo altında olmasına göz yumamayız. Birliğe zarar verecek bir tutumdur. Maxmur halkı çok zor şartlarda var oldu. Orada doğan çocuklar şu an kendi topraklarında ambargo altındalar. Zulümden kaçıp göç etmek zorunda kalan Kürtler, Maxmur'da yaşamaya çalışıyorlar. Uluslararası siyasi güçler Kürt halkının kazanımlarına el koymak istiyor ve biz buna izin vermemeliyiz. Birliğimiz ve beraberliğimiz ile bu oyunları boşa çıkarmalıyız" ifadelerine yer verdi. 
 
'Birlik Maxmur'dan geçer'
 
Feleknas, son olarak şunları dile getirdi: "Maxmur, Kuzey Kürdistan halkı için de önemlidir. Kuzey Kürdistan'dan giden Kürtler Maxmur'da yaşıyorlar. Yani akrabadırlar, kardeştirler. Kürtler bütün haklarından koparılmak isteniyor. Nerede bir Kürt varsa Türkiye hükümetinin hedefindedir. Kürt halkının birliğini dağıtmak ve kazanımlarını yok etmek istiyorlar. Kürt halkı buna izin vermemeli. Önce Maxmur'dan başlayarak birliği oluşturmamız gerekiyor. Kürt halkının birliği Maxmur halkından geçer. Bunu açıkça söylemek gerek. Maxmur halkı özgürleşmeden, ambargo kalkmadan bir masaya oturmak ve birlik çalışmalarını sağlıklı yürütmek mümkün olmayacak. Orada çocuklar okula gidemezken, hastaneye gidemezken, kadınlar hastaneye gidemediği için ölürlerken biz oturup hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız. Ambargonun kaldırılmasında geç bile kaldılar, daha fazla zaman kaybetmeden kaldırmalılar. Tek bir kişi daha orada yaşamını yitirmemeli."