15 kişi 2 bin TL ile yaşamaya çalışıyor: Açlık sınırının altında yaşıyoruz

  • 09:04 24 Ocak 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Asgari ücretin dahi altında yaşamaya çalışan 10-15 kişilik aileler, en temel insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamazken, kadınlar hükümetin krizi yok saymasına tepki gösteriyor: “Bu parayı mutfağa mı ayıralım, giyime mi? Millet aç mıdır susuz mudur haberleri bile yok.”
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 26 Aralık günü yaptığı son toplantıda 2020 yılı için asgari ücreti 2 bin 324 TL olarak belirlemişti. Sendikalar ve konfederasyonlar, belirlenen ücrete tepki gösterirken, Bakan “İşçimizi enflasyona ezdirmedik” şeklinde açıklama yapmıştı. Oysa Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırı bu rakamın çok üstünde. Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) Ar-Ge Merkezi'nce hazırlanan asgari geçim endeksinin sonuçlarına göre 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi Aralık ayında 6 bin 897 lira 69 kuruş olarak hesaplandı. Çalışan tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 0.41 artarak 2 bin 636 lira 64 kuruş, yoksulluk sınırı ise 3 bin 408 lira 93 kuruş oldu. 
 
Türkiye koşullarında geniş aile yapısı içinde ise 10-15 kişilik aileler dahi bulunuyor. Bu ailelerin ise asgari ücretle temel ihtiyaçlarını dahi karşılaması imkansız hale geliyor. Van’da mikrofon uzattığımız kadınlar da büyük zorluklar içinde yaşamlarını idame ettirmeye çalıştıklarını dile getirdi. 
 
‘Açlık sınırının altında yaşam sürüyoruz’ 
 
Açlık sınırının altında bir yaşam sürdürdüklerini belirten Halime Şahin, “Eşim öğrenci servisinde şoförlük yapıyor. Kazandığı paranın yarısından fazlası arabanın masraflarına gidiyor. 9 nüfusluk bir aileden 6’sı okula gidiyor. Okul masraflarını saymıyorum bile. Evin masrafı için ne kadar geliyor bilmiyorum ama çıkanın haddi var, hesabı yok. Mutfak masrafını da kışlık hazırlıklarımızdan tüketiyoruz. Kurutmalıkları, sakladığımız peyniri tüketiyoruz. 10 gündür ocağımın gazı bitmiş, para olmadığı için dolduramıyorum” dedi. 
 
‘Tok açın halinden anlamıyor’ 
 
Ekonomik kriz derinleşirken hükümetin ise bunu yok saydığını ifade eden Halime, “Kendisi tahtında oturmuş, yediği önünde yemediği arkasında. Tok açın halinden anlamıyor. Millet aç mıdır, susuz mudur bunların umurunda değil” diye tepki gösterdi. 
 
‘Çocuğum günlük 15 TL kazanıyor’
 
Güler Erdal ise tüm zamlara ek olarak ulaşıma da zam gelmesinin kendilerini zorladığını kaydetti. Şehir içi ulaşımın 2,5 TL olduğunu hatırlatan Güler, “Bir çocuğum çalışıyor. Günlük sadece 15 TL kazanıyor.  Kazandığı paranın 5 TL’si yol masrafına gidiyor. Bir çocuğum da engelli. Vakıf tarafından verilen 400 TL’nin 200’ünü masrafları için kullanıyoruz” diye anlattı. 
 
’15 kişilik aile 2 bin TL ile yaşamaya çalışıyoruz’ 
 
Ayla Erdem ise ailelerinin 15 kişilik olduğunu belirterek, bu ailenin aylık 2 bin TL ile yaşamaya çalıştığını vurguladı. Ayla, “2 bin TL’yi 15 kişilik bir aileye bölüştürdüğüm zaman ayın yarısı zaten açlıkla geçiyor. Ben bu parayı mutfağa mı ayırayım, giyim için mi, ısınma için mi kullanayım” diye sordu.