Ceren Damar davası öncesi kadınlar seslendi: Yaşamlarımızı savunuyoruz

  • 10:12 24 Ocak 2020
  • Güncel
ANKARA - Çankaya Üniversitesi’nde akademisyen Ceren Damar Şenel’i katleden sanık Hasan İsmail Hikmet’in yargılandığı davanın karar duruşması öncesinde açıklama yapan Ankara Kadın Platformu, “Gerçek adaleti istiyor, yaşamlarımızı savunuyoruz. Katilleri aklamaya çalışan, iyi hal indirimleri veren erkek egemen sistemin peşindeyiz” dedi.
 
Ankara’da Çankaya Üniversitesi’nde akademisyen Ceren Damar Şenel’i katleden sanık Hasan İsmail Hikmet’in “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bir kişiyi öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşma öncesi Ankara Kadın Platformu, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı platform adına Betül Koca yaptı. 
 
‘Erkekler bu cüreti AKP’nin kadın düşmanı politikalarından alıyor’
 
Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Ceren Damar Şenel’in 3 Ocak 2019 tarihinde “kopya tartışması” bahanesiyle 4’üncü sınıf öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledildiğini hatırlatan Betül, “Yükseköğretim sistemindeki akademisyen-öğrenci ilişkisinin işçi müşteri ilişkisine indirgenip, güvencesiz çalışma rejiminin uygulandığı bu dönemde araştırma görevlisi bir kadın olan Ceren Damar görevini yaptığı için bir erkek öğrencisi tarafından katledildi. Erkekler bu cüreti AKP'nin kadın düşmanı politikalarından ve erkek egemen bu sistemden alıyorlar” dedi.
 
‘Failin iftiralar atarak kendini aklamasına izin vermeyeceğiz’
 
Kadınların dayanışma içinde olduklarını ve bundan güç aldıklarını ifade eden Betül, “Ceren Damar ve öldürülen tüm kadınlar için adalet istiyoruz. Türkiye’de kadınları değil failleri koruyan kararlara karşı gerçek adaleti sağlamak için buradayız. Kadına şiddete dair davalarda olduğu gibi katil Hasan Hikmet İsmail, duruşmaya takım elbiseyle, kravatla gelerek indirim kovalamaktadır. Toplumsal cinsiyet normları üzerinden Ceren Damar’ı itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır. Erkek adaletin tahrik ve iyi hal indirimlerini kendine örnek almaktadır. Çeşitli iftiralar atarak kendini aklamaya çalışmasına biz kadınlar izin vermeyeceğiz” diye belirtti.
 
‘Yaşamlarımızı savunuyoruz’
 
Her alanda kadınların hedef alındıklarını, kadınların ise bir araya gelmeye, itirazlarını çoğaltmaya, boyun eğmemeye ve sokakları doldurmaya devam edeceklerine vurgu yapan Betül, son olarak şunları belirtti: “Gerçek adaleti istiyor, yaşamlarımızı savunuyoruz. Kadın dayanışmasını kuran ve bu dayanışma ile tekmili birden tüm erkekliğin karşısında mücadele eden kadınlar var. Katilleri aklamaya çalışan, iyi hal indirimleri veren erkek egemen sistemin peşindeyiz. Bugün bu duruşmada çıkacak olan kararın takipçisiyiz. Kadınlar olarak biliyoruz ki, yaşamlarımızdan başka kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı. Erkek şiddetine yeter diyoruz.”
 
Açıklamanın ardından kadınlar duruşmanın olacağı salona geçti.