Ceren Damar duruşmasında sanık avukatı: Müvekkilim meşru müdafaada bulundu

  • 12:53 24 Ocak 2020
  • Hukuk
ANKARA - Çankaya Üniversitesi’nde akademisyen Ceren Damar Şenel’i katleden Hasan İsmail Hikmet’in yargılandığı davanın karar duruşmasında söz alan sanık avukatı Vahit Bıçak, müvekkilinin meşru müdafaada bulunduğunu öne sürerek “kadın cinayeti” olmadığını savundu. Duruşmada dinlenen tanıklar ise Ceren Damar aleyhine cinsiyetçi söylemlerde bulundu.
 
Ankara’da Çankaya Üniversitesi’nde akademisyen Ceren Damar Şenel’i katleden sanık Hasan İsmail Hikmet’in “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bir kişiyi öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmaya Ceren Damar’ın babası, yakınları, öğrencileri, avukatları ve kadın örgütleri, sanık Hasan İsmail Hikmet ve avukatları katıldı.
 
Sanık avukatı: Kadınla tanışılmıyorsa kadın cinayeti olur
 
İlk olarak söz alan sanık avukatı Vahit Bıçak, müvekkilinin Ceren Damar’ı tanıdığını ve bunun “kadın cinayeti” olmayacağını, sanığın “meşru müdafaada” bulunduğunu savunarak mütalaanın bozulması talebinde bulundu. Sanık avukatı, kamuoyunun baskısı yüzünden tanıklarının korktuğunu iddia ederek, tanıklarının dinlenmediğini öne sürdü. Avukat, tanıklarının dışarıda hazır beklediğini söyleyerek, “tanık koruma çerçevesinde” tanıklarının korunmasını istedi.
 
‘Çocuğunuzu terörist olarak gösteriyorlar’
 
Sanık avukatı Vahit Bıçak’ın tanıkların dinlenmesi talebinin ardından tanıklar dinlenmeye başlandı. İlk olarak dinlenilen sanık Hasan İsmail Hikmet’in annesi H.H., “Olay olduğu zaman oğlum beni aradı. Beni alır mısın dedi. İntihar edeceğim dedi. Ben olayın ne olduğunu bilmiyordum. Babasını aradım babası ile birlikte almaya gittik. Oğlumdan bulunan aletleri aldık. Olayı anlattıktan sonra sakinleştirerek, karakola götürüp teslime ettik” dedi. Ardından söz alan Vahit Bıçak, tanık H.H.’ye soru sordu. Sanık avukatı Vahit, tanığa, “Çocuğunu nasıl yetiştirdin? Karşı taraf terörist olarak yetiştirdiğinizi belirtiyor” diye sorarken,  mahkeme başkanı sanık avukatının sorusuna tepki gösterdi.
 
Yeniden söz alan sanık avukatı Vahit Bıçak, “Neden sürekli sözümüzü kesiyorsunuz, tanığımız dinlenmiyor. Mustafa Damar duruşmalarda sürekli şov yapıyordu, siz sözünü kesmediniz” sözlerine de mahkeme başkanı tepki gösterdi. Tepkilerin ardından mahkeme başkanı ve sanık avukatı arasında gerginlik çıktı.
 
H.H., oğlunun Ceren Damar tarafından cinsel tacize maruz kaldığını öne sürdü.
 
Sanık avukatı Vahit Bıçak, müşteki avukatlarından Uraz Bulut’un üniversitede danışman olduğu için avukatlık yapamayacağını ve tanık olarak dinlenilmesini talep etti. 
 
‘Burada Ceren Damar ve kadınlar yargılandı’
 
Söz alan müşteki avukatı Uraz Bulut, araştırma görevlisi olduğu zaman olayın gerçekleştiğini belirterek, “Biz Ceren Damar’ı, ailesini ve kadınları taciz ve tecavüzcü olarak yargıladık. Bir tek ben kaldım burada ben de şimdi yargılanacağım. Burada danışmanlık süreci ile ilgili bir yargılanma yapılmıyor. Burada bir cinayet yargılanıyor” diyerek sanık avukatının talebine tepki gösterdi. Tanığa soru soran avukat Uraz, “Çocuğunuzun kopya çektiğini biliyor muydunuz?” sorusuna sanık avukatı Vahit Bıçak, “Kopya çekmeyen öğrenci mi var?” cevabı verdi. Cevaba salonda bulunanlar ve avukatlar tepki gösterdi.
 
‘Sanık başka bir kadının hayatını kararttı biliyor muydunuz?’
 
Tanığa soru soran Mustafa Damar, “Katil 2015 yılında sahte belgelerle bir kızın hayatını karatıyor. Kızın sürekli fotoğraflarını şantaj olarak kullanıyor. Kız artık duramadığı için Türkiye’den kaçıyor. Bunu biliyor muydunuz? İyi bir anne olarak bunu biliyor muydunuz?” sorusuna, tanık H.H., “Bununa cevap vermek istemiyorum” dedi. 
 
Tanıktan cinsiyetçi söylemler
 
Daha sonra dinlenen tanık İ. F., sanığın kendisine “Ceren bana evlenme teklifi ile geliyor” dediğini iddia etti.  İ.F., daha sonra Ceren’i suçlayan cinsiyetçi söylemlerde bulundu. Bu karşı salondakiler, “Artık yeter bu kadar, bizler suçlanıyoruz”  diyerek tepki gösterdi.
 
Son olarak dinlenmesi beklenen tanık için sanık avukatı Vahit Bıçak, tanığın üniversitede öğrenci olduğu için isminin kapalı olması ve sesinin değiştirilerek başka bir odada dinlenilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanık avukatının dosya seyrinden kaynaklı talebini reddetti.
 
Duruşma son tanığın dinlenmesi ile devam ediyor.