Ceren Damar davası 21 Şubat'a ertelendi

  • 15:42 24 Ocak 2020
  • Hukuk
ANKARA - Çankaya Üniversitesi’nde akademisyen Ceren Damar Şenel’i katleden sanık Hasan İsmail Hikmet’in yargılandığı davanın karar duruşması esassa ilişkin savunma yapılmak üzere21 Şubat'a ertelendi. Sanık avukatı, iddia makamını, üniversiteyi ve Ceren’i hedef gösterdi, duruşmaya getirilen öğrencilerin kopya çekme vaadiyle getirildiklerini öne sürdü.     
 
Ankara’da Çankaya Üniversitesi’nde akademisyen Ceren Damar Şenel’i katleden sanık Hasan İsmail Hikmet’in “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “Yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bir kişiyi öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Öğleden sonra görülmeye devam edilen duruşma avukatların usule ilişkin savunmaları ile devam etti.
 
Sanık avukatı: Devlet koruması altındayım
 
Tanıkların ardından tekrar söz alan sanık avukatı Vahit Bıçak, usule ilişkin savunma yaptı. Sanık avukatı,  müvekkilinin adil yargılanma hakkı soruşturma evresinde ihlal edildiğini ve delillerin toplanmadan iddianamenin hazırlandığını öne sürdü. Sanık avukatı, savunma haklarının da engellendiğini iddia etti.Sanık avukatı, “Duruşma esnasında, Mustafa Damar, sanık gözaltındayken, devlet güçlerinin korunduğu iddia edilerek, devleti alenen aşağılanmıştır. Mustafa Damar, savunma makamını sosyal medyada linç göstermiştir. Şahsımıza yönelik, tehdit, hakaret edildi. Şuan devlet koruması altındayım” savunmasını yaptı. 
 
‘Öğrenciler duruşmaya kopya çekme vaadiyle getirildi’
 
Çankaya Üniversitesi’nde Ceren Damar’ın kendileri ile ne zaman çalıştığına dair müzakere yazısı yazılmasını talep ettiğini ama müzakereye cevap vermediğini belirten sanık avukatı, üniversitenin bilgi ve belge sakladığını da iddia etti. Sanık avukatı duruşmaya katılan öğrencilerin sınavlarda kopya verilmesi için buraya getirildiğini de öne sürdü. 
 
Sanık avukatın usule ilişkin yaptığı savunmalara ilişkin müşteki avukatları sanık avukatının sürekli hedef göstermesine “Bu duruşmayı buraya getiren bu tutumdur” diyerek tepki gösterdi. 
 
‘Heyetinize ilgili gücümü kullanmak zorunda kalacağım’
 
Sanık avukatı, olay yeri incelemesinin yeniden yapılmasını talep etti. Ayrıca, esassa ilişkin savunma yapmadığını belirten sanık avukatı, ara kararın verilmesini istedi. Mahkeme heyetinin kamu baskısı altında olduğunu iddia eden sanık avukatı, “Tepelerden baskılar geliyor ama buna karar vermeyin. Biz 30 yıldır çalışan insanlarız. Hakikatin ortaya çıkması için maktulün HTS kayıtları gizleniyorsa, heyetinize ilgili gücümü kullanmak zorunda kalacağım. Basına karar duruşması ile ilgili çağrı yaptılar. Esassa ilişkin savunmamızı yapmadan, karar vermesinden korkuyorum. Sürekli tehdit altında kalıyorum sizin hangi şartlarda işinizi yaptığınızı bilmiyorum. CMK 25’inci maddesini yani mahkeme ‘hakimin reddini’ devreye sokacağım.  Bu süre zarfında taleplerimiz kabul edilmezse, esasa ilişkin savunma talebinde bulunuyorum” ifadelerinde bulundu. 
 
Söz alan müşteki avukatı, sanık avukatının talep ettiği bütün belgelerin dosyada var olduğuna dikkat çekerek, “İddia makamı iddianamedeki gibi sanığın yargılanmasını talep ediyoruz” dedi.
 
Ardından söz alan sanık Hasan İsmail Hikmet, avukatlarının dosyayı genişletme kararına katıldığını belirtti. 
 
Mahkeme heyeti sanık avukatının taleplerinin değerlendirmesi için duruşmaya yarım saat ara verdi.
 
Duruşma 21 Şubat'a ertelendi
 
Aranın ardından mahkeme heyeti sanık avukatı  Vahit Bıçak'ın dosyanın genişletmesi taleplerini ret etti. Usule ilişkin savunma vermek için ek süre telebinde bulunan avukatların talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edildi.  
 
Duruşma 21 Şubat tarihine ertelendi.