5 çocuğu cinsel istismara maruz bırakan failden ‘akıl sağlığı’ raporu istendi!

  • 09:08 25 Ocak 2020
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin'de Hasan Ünüşdü’nün 5 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. İstismarın ortaya çıkmasının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen failin yargılandığı davanın duruşmasında mahkeme heyeti, sanığın “akıl sağlığının yerinde olup olmadığının” belirlenmesi için Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmesine karar verdi.
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde Hasan Ünüşdü’nün 2015-2019 yılları arasında 5 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. İstismar, 17 Ekim 2019 tarihinde çocuklardan birinin istismarı ailesiyle paylaşması ile ortaya çıktı. Çocuğun annesinin emniyete giderek şikayette bulunmasının ardından 19 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alındı. Fail, emniyet ifadesinde şikayet eden çocuk dışında 2015 yılından bu yana başka çocukları da cinsel istismara maruz bıraktığını itiraf etti. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen fail, savcılık ifadesinden sonra "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
 
5 çocuk için ayrı ayrı soruşturma başlatıldı
 
Şikayette bulunan çocuğun ailesinden alınan ifadelerin görüntü tespitlerinin yer aldığı iddianame Mardin 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamenin kabul edilmesi sonrası Hasan Ünüşdü’nün isimlerini verdiği ve istismara maruz bıraktığı diğer çocuklar için de Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Başlatılan yargılama sürecinin ilk duruşması 22 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Görülen duruşmada çocukların avukatları, savcılık tarafından ayrı ayrı görülen soruşturma dosyalarının birleştirilmesi talebinde bulundu.
 
Suçlamaları reddeden sanığı görüntüler yalanladı
 
Mardin 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Hasan Ünüşdü, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Mahkeme başkanı tarafından kendisine 2019 Ekim ayında emniyet ve savcılıkta verdiği ifadesi okunan sanık, ifadeleri polis zoruyla verdiğini iddia etti.
 
‘Akıl sağlığı’ raporu istendi
 
Mahkeme heyeti, “Sanığın işlediği fiilin anlamı ve sonuçlarını algılayıp algılayamadığı, davranışlarını yönlendirme yeteneğinin azalıp azalmadığı hususlarının değerlendirilmesi ve bu anlamda akıl sağlığının yerinde olup olmadığı veya akıl zayıflığı bulunup bulunmadığına ilişkin rapor düzenlemesi için sanığın mevcutlu olarak Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevkinin sağlanmasına, bu hususta gerekli işlemlerin resen icra edilmesine…", failin tutukluluk halinin devamına karar verdi.
 
Duruşma ertelendi
 
Mahkeme heyeti cinsel istismara maruz bırakılan 5 çocuğun dosyalarının birleştirilme talebini kabul ederek, bir sonraki duruşmayı 8 Nisan tarihine erteledi.