Elazığ’da kurulan çadırlar yetersiz: Halk tepkili

  • 18:18 25 Ocak 2020
  • Güncel
ELAZIĞ - Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında devam eden artçı sarsıntılar nedeniyle evlerine giremeyen ve evleri hasar gören yurttaşlar, çadırların kurulduğu alanın uzak oluşuna tepki gösterdi. 
 
Elazığ'da dün merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası kentte çadırlar ve mobil mutfaklar kurulmaya başladı. Kentin çeşitli yerlerine kurulmaya başlanılan çadırların depremden hasar gören mahallelerden uzak olması ise halkın tepkisine neden oldu.
 
Çadırların kurulacağı yerler Kültür Park Alanı, Belediye hizmet binası alanı, İlbank alanı, Sanayi Mahallesi terminal arkası ve Kızılay alt geçidi, Kızılay Mahallesi, Aksaray Çimento Fabrikası arkası park alanı, güney çevreyolu galericiler sitesi yan tarafı, Abdullah Paşa pazar alanı ve Karşıyaka mahallesi lise alanı olarak belirlendi. Yurttaşlara SMS yolu ile yapılan bilgilendirmede AFAD çadır alanlarının kullanılabileceği kaydedildi. 
 
'İkinci defa mağdur edildik'
 
Çadırkentlerin kurulmasına rağmen halkın yıkımın yoğun yaşandığı Mustafa Paşa Mahallesi’nde bekleyişi sürüyor. Yıkım ve hasardan dolayı dün akşamdan bu yana sokakta kalan yurttaşlar çadır alanlarının uzak olmasına tepki göstererek yaşanması muhtemel hırsızlık olaylarına karşı evlerine yakın olmak istediklerini ifade etti. Mahallenin parkına çadırların kurulmasını isteyen yurttaşlar, çadır alanının uzaklığı ile ikinci defa mağdur edildiklerini belirtti. 
 
AFAD'dan 'battaniyeler bitti sayı yetmedi' yanıtı 
 
Kültür Park Alanı’na çadırlar kurulmaya başlarken, evlerine giremeyen çok sayıda kişi park alanına akın etti. Mobil mutfağın da kurulduğu alanda halka ısınmak için yorgan ve battaniyenin yetmediği ve birçoğunun boş çadırda oturduğu görüldü. Yurttaşlar AFAD yetkililerinin kendilerine “Battaniyeler bitti, sayı yetmedi” dediğini aktardı. Bunun yanında çadır sayısının azlığı sebebiyle sokaklarda kalan çok sayıda yurttaş sokaklarda, parklarda, mahallelerde beklemeye devam ediyor. 
 
Soğuk havanın hakim olduğu ve mahallelerinde halkın ateşler yakarak ısınmaya çalıştığı kentte arama kurtarma çalışmaları ve halkın bekleyişi sürüyor.