Elazığ’da hava sıcaklığı eksilerde, çadırlar yetersiz, halk sokaklarda

  • 09:10 26 Ocak 2020
  • Güncel
ELAZIĞ - Deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Elazığ merkezde, halk geceyi eksi derecelerdeki sıcaklıkta sokaklarda ateş başında geçirdi. Yurttaşlar belediyenin hasarlı binaya sağlam raporu verdiğini iddia etti.
 
Elazığ'da 24 Ocak’ta saat 20.55'te merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde şimdiye kadar Elazığ ve çevre illerde 31 kişi yaşamını yitirdi, bin 556 kişi ise yaralandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), kentte şimdiye kadar 398 artçı sarsıntının yaşandığını açıkladı. Dün akşam saatlerinde de büyüklüğü 5.1 olan bir deprem daha meydana geldi. Enkaz altından ise şimdiye kadar 44 kişi sağ çıkarıldı.
 
Büyük deprem sonrası Mustafapaşa ve Sürsürü mahallelerinde toplamda 6 bina yıkıldı. Kentteki birçok evde, iş yerinde, kamu binalarında ciddi hasar meydana geldi. Mustafapaşa Mahallesi’nde yıkılan 5 katlı Aykent Apartmanı’nda dün itibari ile 7 kişinin cenazesi çıkarılırken, bir yurttaş ise yaralı olarak kurtarıldı. Deprem sonrası apartmandaki 4 kişinin merdiven boşluğuna denk gelmelerinden dolayı şans eseri sağ kurtulduğu öğrenildi. Apartmanda arama kurtarma çalışmaları ise sonlandırıldı. Binada enkaz kaldırma çalışmaları başlatıldı.
 
Yüsra ve annesi enkaz altından çıkarıldı
 
Beş katlı Kalay Apartmanı’nda ise arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Binadan şimdiye kadar 14 kişi sağ, 4’ü yaşamını yitirmiş halde olmak üzere toplamda 18 kişi çıkarıldı. Dün akşam saatlerinde iki buçuk yaşındaki Yüsra Yıldız, 24 saatin ardından yaralı olarak enkaz altından çıkarılarak hastanede tedavi altına alındı. Yüsra’nın annesi Ayşe Yıldız da depremden 29 saat sonra enkaz altından çıkarıldı. Ayşe tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı. Gece geç saatlerde ise bir kişinin cenazesine daha ulaşıldı. Çıkarılan cenazenin ise Yüsra’nın babası Hüseyin Yıldız’a ait olduğu belirtildi.
 
Yurttaşlar dışarıda hasarlı binaların etrafında bekliyor
 
Hava sıcaklığının eksilerde olduğu kentte yurttaşlar iki gündür evlerine girmeyerek geceyi dışarıda geçiriyor. Soğuk havaya karşı ateş yakarak ısınmaya çalışan yurttaşların arama kurtarma çalışmalarını yakından takip etmesi ve hasarlı binaların etrafında beklemesi ise olası kazalara da davetiye çıkarıyor. Yaşanan artçı sarsıntılar yurttaşları tedirgin ederken, birçok kişi çevre illere gitmek zorunda kaldı.
 
Belediyenin hasarlı binaya sağlam rapor verdiği iddiası
 
Öte yandan arama kurtarma çalışmalarının sonlandırıldığı Aykent Apartmanı’nın daha önce de hasarlı olduğu iddia edildi. Mahalle sakinleri hasarlı olan bina için belediyeye başvuru yapıldığını ifade ederek, belediyenin depremden bir hafta önce bina için sağlam raporu verdiğini öne sürdü. Mahallede bulunan birçok evin hasar gördüğünü ve yıkılma riski ile yüz yüze olduklarını belirten yurttaşlar, bu yüzden evlerinin içinde kalmayı tercih etmiyor.
 
Gezin’de yıkılan ev tek altı katlı 
 
Yine Maden ilçesine bağlı Gezin beldesinde de yıkılan 6 katlı binada arama kurtarma çalışmaları sonlandırıldı. Ekipler bina yıkıntısında oluşan hafriyatları toplamaya devam ederken, beldedeki evlerin tamamının iki katı geçmemiş olması ve sadece yıkılan bu binanın altı katlı olması da göz göre göre felekte göz yumulduğunu gösteriyor.
 
Sivrice’de hasar görmeyen yer yok 
 
Depremin merkez üssü olan Sivrice’de hemen hemen tüm evler ve işyerleri hasar görmüş durumda. Birçok evde derin çatlaklar ve dökülmeler yaşanırken, işyerlerinin camları kırıldı, içerideki eşyaların tamamı yerle bir olmuş durumda. İlçede bulunan Merkez Cami’de de büyük hasarlar oluşurken, çevresinde herhangi bir önlemin alınmamış olması ise dikkat çekiyor. İlçenin yeni inşa edilen Kaymakamlık binasının da büyük hasarlar gördüğü gözlemlendi. 
 
Çadırlar kuruldu battaniyeler yetersiz
 
Yine kentte evleri yıkılanlar ve evlerine giremeyenler için açık alanlarda AFAD çadırları ve mobil mutfaklar da kurulmaya başlandı. Kültür Parkı’nda kurulan çadırların eksikliği ve ısınmak için battaniye ve yorganın olmayışı da halkın tepkisine neden oldu. Dışarda kalmak zorunda kalan yurttaşlar, çadırların uzak yerlere kurulmasının ulaşımı zorlaştırdığı için sokaklarda ateş başında ısınmayı tercih ediyor.